کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

ساچیم هنر دست زنان سرزمینم

منتشره شده در پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸
ساچیم هنر دست زنان سرزمینم
ساچیم هنر دست زنان سرزمینم

ساچیم هنر دست زنان سرزمینم

سرزمین من ایران ، پر از زنان هنرمندی که هر کدام در خود دنیایی از ذوق و هنر را دارن و بی نام و نشان این آثار هنری را می آفرینن و من و شما گاهی بدون هیچ ذوقی از کنار این آثار هنری رد میشیم ولی اونها بدون ادعا هر روز و همیشه این آثار را با ذوق و شوقی بیشتر ایجاد میکنن . یکی از این هنر ها ساچیم هنر دست زنان سرزمینم است که زنان خطه شمال و سرسبز کشور عزیزمان ایران با ذوق و شوق خود درستش میکنن .  امروز میخوایم درباره این هنر باهاتون صحبت کنیم.شما هم اگه توی این زمینه اطلاعاتی دارین برای ما و بقیه دوستان بگین.

مردم شمال ایران پر از ذوق و شوق هستن و این خصلت ها را توی هنرشون میشه دید. هنر ساچیم بافی هم دور از این خصایص نیست.شادابی و طراوت را توی رنگهای شادی که برای آثار هنریشون استفاده میکن میشه دید .در هنر ساچیم بافی هم از رنگهای شادی مثل زرد ، قرمز ، آبی و سبز استفاده میکنن. این هنر داره کم کم فراموش میشه و نیازمند اینه که کسی برای احیاء مجدد این هنر تلاش کنه. این هنر شبیه گلیم بافته میشه و طرح هایی که توی این هنر هم بکار میره شبیه طرحایی که توی گلیم هست.

یه سری معتقد هستن ساچیم بافی همون جاجیم بافی که حالا برحسب تغییر لهجه اسمش تغییر کرده.از این هنر برای بافت وسایل مورد نیاز از قبیل موارد زیر استفاده میشه :

  1. رختخواب پیچ
  2. زیرانداز
  3. روانداز

ابزار این هنر بسیار ساده و قابل دسترس هستن و شامل موارد زیر میشن :

  1. الوار چوبی
  2. دفتین
  3. شانه
  4. ماسوره
  5. ماکو

از پشم بهاره گوسفندان برای بافت ساچیم استفاده میکردن.چله کشی به عرض ۴۰ و طول ۱۰ سانتی متر میکشن و بعد اینکه بافت را انجام دادن به پنج قسمت مساوی تقسیمش میکنن

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *