کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

دریاچه زیبای شورمست

منتشره شده در سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸

دریاچه زیبای شورمست

دریاچه شورمست
The lake is beautiful

شهرستان سواد کوه فقط یک دریاچه طبیعی دارد.دریاچه زیبای شورمست ، که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمیق ترین قسمت آن ۵ متر است، یکی از توریستی ترین دریاچه های شمال ایران است. منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته است.شورمست دریاچه کوچکی است و مساحت آن در حدود ۱۶۰۰۰ متر مربع یعنی تقریبا برابر با دو زمین فوتبال است.گسترش این دریاچه بصورت شرقی غربی بوده و در طولانی ترین محل ۲۵۰ متر طول دارد.روستا و دریاچه شورمست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید قرار دارد.

در اطراف این دریاچه، تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ، پل ورسک، امامزاده عبدالحق زیرآب، برج تاریخی لاجیم، قلعه کنگ لو، امامزاده شابالوفلورد، امامزاده سامولا ارفع ده، کوه های صخره ای خروا و نروا و بسیاری از مکان ها و چشم اندازهای زیبای طبیعی قرار دارند.

 • موقعیت جغرافیایی : با توجه به موقعیت قرارگیری این دریاچه که در واقع دروازه ورود به استان مازندران از محور سواکوه است و فاصله تقریبی ۲۰۰ کیلومتری از تهران که مسافت نسبتاً کوتاهی می باشد انتظار می رود مورد استقبال زیادی واقع گردد. دریاچه مورد نظر در فاصله ۵ کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تهران شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است. با توجه به توسعه جاده ای چهاربانده کردن این محوراز تهران به سوادکوه و قائمشهر روز به روز بر میزان استقبال از این دریاچه افزوده می شود. روستا و دریاچه شورمست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید قرار دارد.
 • آب و هوای دریاچه زیبای شورمست : آب و هوای این منطقه ترکیبی از آب و هوای سرد و کوهستانی فیروزکوه و معتدل قائمشهر است.
 • مسیر دسترسی دریاچه زیبای شورمست : چنانچه از تهران از جاده فیروزکوه به سمت قائمشهر حرکت کنید،حدود ۶۵ کیلومتر بعد از فیروزکوه و گذشتن از کنار “پل ورسک” به شهر پل سفید میرسید.در مرکز شهر مسیر اسفالتی به سمت روستای شورمست میرود.با ورود به این مسیر و عبور از پل کوچک ابتدای آن و طی مسیر تقریبی ۵ کیلومتر به دوراهی میرسید که مسیر سمت راست به روستای شورمست و مسیر سمت چپ به دریاچه شورمست میرسد.فاصله پل سفید تا قائمشهر نیز حدود ۵۰ کیلومتر است.
 • پنج دلیل اصلی برای بازدید از دریاچه شورمست کدامند؟
 • بازدید از پل ورسک
 • پیاده روی در تنگه ورسک
 • بازدید از آبشار زیبای ورسک
 • بازدید از دریاچه شورمست و دورنمای جنگلهای انبوه توسکا
 • تجربه قایق سواری در دریاچه
 • پوشش جانوری دریاچه
 • دریاچه شورمست برای بسیاری از جانوران محل زندگی و حیاتشان است. جانورانی نظیر مارآبی، قورباغه، انواع ماهی، ملخ و … درون این آن زندگی می کنند.
 • بهترین فصل سفر دریاچه زیبای شورمست : به خاطر موقعیت جغرافیایی منطقه که در میان دو منطقه ی آب و هوایی خشک و بیابانی ( فیروزکوه ) و معتدل و مرطوب ( مازندران ) در هر فصلی که بخواهید، سفر به شورمست جذاب و لذت بخش است.در هر کدام از فصل ها طبیعت حال و هوای خاص خود را به این منطقه بخشیده است.
 1. بهار:دریاچه شورمست با هوای خنک و طبیعت تازه و جوان، پذیرایی گردشگران است.
 2. تابستان:در این فصل از هوای گرم شهر باید فرار کرد و به شورمست رفت تا از طبیعت سرسبز و هوای فرحبخش آن لذت برد
 3. پاییز:در اینجا نیز مانند دیگر طبیعت های ایران، درختان با رنگ های گرم و متفاوت خود، تصویری متفاوت و رویایی را خلق کرده اند که برای عکاسان و طبیعت گردان بسیار دوست داشتنی است. البته به خاطر بارندگی در این فصل کمی جاده گلی است و باید با تجهیزات و کفش مناسب رفت.
 4. زمستان:هوای سرد و جاده برفی، شاید برای همه جذاب نباشد، اما برای علاقه مندان به این فصل، جاده فیزوکوه و طبیعت برف گرفته ی شورمست بسیار دیدنی می باشد.
 • پل ورسک : پل ورسک معروف به پل پیروزی نیز در نزدیکی این محل قرار گرفته است. این پل بنا به دلایلی همچون موارد زیر از شاهکارهای مهندسی و پل سازی جهان به شمار می آید:
 • در ساخت این پل از ملات غیر مصلح(بدون استفاده از هر گونه فلز) ساخته شده.
 • تاریخچه ساخت این پل به سالهای ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ هجری شمسی باز میگردد که در ساخت آن از ابزار اولیه عمرانی نظیر دریل دستی و دینامیت استفاده شده است.
 • با توجه به شیب زیاد دره میان دو کوه عملیات ساخت با مشکلات فراوان روبرو بود.
 • با توجه به فاصله زیاد دو سر پل و عدم امکان پایه گذاری برای پل در طول آن بخش زیادی از بار واگن ها و خود پل توسط تکنیک های طراحی به پایه های طرفین پل منتقل شد.
 • این پل در نزدیکی روستای ورسک قرار دارد.
 • در طول مسیر محل قرار گیری ریل های راه آهن توجه نا آشنایان را جلب میکند. با دقت زیاد متوجه میشوید که در حد فاصل پل ورسک تا پل سفید،سه خط راه آهن در طرفین راه دیده میشود.این خطوط در واقع یک خط هستند که به دلیل توزیع شیب ۶۰۰ متری مسیر بصورت سه مسیر رفت و برگشت طراحی شده اند که از شیب مسیر بکاهند.این سه خط به نام “سه خط طلا”نیز معروفند.
 • اولین بار چرچیل در جریان جنگ جهانی دوم نام این پل را “پل پیروزی” نامید که بعد ها به نام رسمی این پل تبدیل شد.
 • جاذبه ها و تفریحات دریاچه شورمست
 1. قایق سواری : بدون شک نشستن در یک قایق و رفتن به میان دریاچه می تواند حس آرامش را به شما القا کند
 2. تاپ بازی : بر شاخه ی تنومند یکی از درختان کنار دریاچه با طناب تاپی مهیج را بسته اند که دقیقا در مرز دریاچه و فضای خاکی کنارش قرار گرفته
 3. ماهیگیری : یکی از تفریحات جذاب این این دریاچه، ماهیگیری با قلاب است که علاقه مندان به این رشته، تجهیزات خود را برداشته و جایی دنج را در کنار دریاچه پیدا کرده و قلاب خود را برای گرفتن ماهی در آب رها می کنند. البته به این نکته باید توجه داشت که میزان ماهی این دریاچه آنقدر زیاد نیست.
 4. دوچرخه سواری : یکی از مقاصدی که تورهای دوچرخه سواری برای تمرین و سفر انتخاب می کنند، دریاچه شورمست است. در مسیر جنگلی و اطراف دریاچه به خصوص در فصل بهار و تابستان حتما گروه های دوچرخه سواری را خواهید دید. شما هم اگر اهل این ورزش دوست داشتنی باشید می توانید دوچرخه خود را همراه ببرید.
 5. اسب سواری در محوطه دریاچه : یکی دیگر از تفریحات مهیجِ توأمان با آرامش در دریاچه ی شورمست اسب سواری است.
  در محوطه ی کنار دریاچه شورمست می توانید اسبی کرایه و دقایقی اسب سواری کنید و می توانید اوقات خوش و خاطره انگیزی را تجربه کنید.
 6. خطرات احتمالی : شنا در این دریاچه به خاطر وجود گیاهان مختلف در کف آن اکیدا ممنوع می باشد اما متاسفانه طبیعت و آب زیبای دریاچه برخی از هموطنانمان را وسوسه کرده و آن ها تنی به آب می زنند. اگر در دریاچه شورمست یا هر دریاچه ی دیگری، شنا را ممنوع کرده اند، تنها و تنها حفظ امنیت و سلامتی گردشگران و حفظ محیط زیست بوده، پس به هیچ وجه در این آب شنا نکنیم.
مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.