کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

اصفهان و سه جاذبه دیدنی

منتشره شده در شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸

اصفهان و سه جاذبه دیدنی

سفری به شهر زیبای اصفهان
اصفهان و سه جاذبه دیدنی

اگر تا چندین سال پیش مردم اصفهان را با همان توصیف قدیمیِ اصفهان، نصف جهان می شناختند، حالا توصیف جدیدتری از اصفهان ارائه شده است که به خوبی بیان گر اهمیت این شهر مهم ایران است. با پیوستن اصفهان به شبکه شهرهای خلاق یونسکو، توجه گردشگران بیش از پیش به این شهر جلب شده است و با شناخته شدن نام اصفهان به عنوان «شهر خلاق در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی»، تعداد گردشگرانی که از شهرها و کشورهای دیگر به آن سفر می کنند افزایش پیدا کرده است.تا به حال حدود ۲۴۶ شهر از بیش از ۸۰ کشور در شبکه خلاق یونسکو ثبت شده که اصفهان نیز یکی از شهرهای ثبت شده در این لیست است. اصفهان به عنوان شهر خلاق در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی این شبکه قرار داده شده است و همین امر می تواند زمینه ساز بروز استعدادها و خلاقیت های شهروندان باشد.

از آن طرف، آثار باستانی و دیدنی اصفهان همیشه زبان زد بوده و حتی در کشورهای دیگر نام آشنا هستند. این آثار باستانی به عنوان نماینده هایی برای نشان دادن بخشی از صنایع دستی و هنرهای مردمی، اهمیت فراوانی دارند. برای رفتن به این شهر تاریخی آماده شوید و در ادامه با سه تا از دیدنی ترین جاذبه های اصفهان که در آن ها می توانید نشانه هایی از صنایع دستی این شهر را نیز ببنید، آشنا شوید.

میدان نقش جهان، نماینده معرفی صنایع دستی اصفهان

اصفهان و سه جاذبه دیدنی
میدان نقش جهان

اگر هر شهری را بخواهیم با برجسته ترین اثر تاریخی و دیدنی اش معرفی کنیم، اصفهان را باید با میدان نقش جهان تعریف کنیم. این میدان از هرجهت برجسته است و چهار جاذبه گردشگری اصفهان را می توان یک جا در آن دید. این میدان یکی از بزرگ ترین میدان های جهان است و ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض دارد. عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه، آثار تاریخی این میدان هستند که در زوایای مختلف آن قرار گرفته اند.

اهمیت میدان نقش جهان فقط به حضور آثار تاریخی برجسته نیست، یکی دیگر از ویژگی های حائز اهمیت این میدان، وجود بستری برای فروش صنایع دستی و سوغاتی اصفهان است. در آنجا می توان انواع صنایع دستی این شهر مانند منبت ، مینا، خاتم ، معرق، نمدمالی، پارچه های قلم کار، سفال و سرامیک و… را پیدا کرد. گردشگران زیادی برای خرید صنایع دستی اصفهان به میدان نقش جهان می آیند و همین باعث رونق صنعت گردشگری شهر اصفهان شده است.
سی وسه پل، طولانی ترین پلِ زاینده رود

سی و سه پل

اصفهان و سه جاذبه دیدنی
سی و سه پل

یکی دیگر از برجسته ترین نقاط گردشگری اصفهان که همیشه توجه زیادی را به سمت خود جلب می کند، سی و سه پل است. این بنا را با نام پل الله وردی خان نیز می شناسند. این پل در عصر صفوی و با معماری استاد حسین بنا اصفهانی ساخته شده است. یکی از زیباترین نماهای سی و سه پل زمانی ایجاد می شود که تصویر آن در آب زاینده رود منعکس می شود و به عظمت و شکوه این اثر اضافه می کند. حال و هوای شب های سی و سه پل نماد کاملی از فضای شهر اصفهان را بیان می کند و اگر صدای آواز جوانانی که در دهانه های پل می نوازند را نیز به این فضا اضافه کنیم، جذابیتش دوچندان می شود.
در گوشه و کنار این بنای زیبا می توانید فروشگاه هایی را پیدا کنید که صنایع دستی و هنرهای مردمی شهر اصفهان را در ویترین خود دارند و برای شما به نمایش می گذارند. خرید صنایع دستی از این فروشگاه ها، حمایت از هنر مردم اصفهان و تشویق آن ها برای بروز خلاقیت شان است.

پل خواجو، گشتی در نور و رنگ شب های اصفهان

اصفهان و سه جاذبه دیدنی
پل خواجو

پل خواجو یکی دیگر از پل هایی ست که بر روی زاینده رود ساخته شده. روی این پل می توان شیرهای سنگی ای را دید که در گوشه های ضلع شرقی پل قرار گرفته اند. پل خواجو ۲۴ دهانه دارد و به توصیف برخی، از نمای بالا شبیه عقابی ست که بال های خود را گشوده است. گرچه زاینده رود در سال های اخیر خشک شده و شانس دیدن انعکاس این پل را در آب از دست داده ایم، اما هنوز هم شب های پل خواجو زیبایی ویژه ای دارد و بسیاری از گردشگران بازدید از این بنا را جزء اولویت های خود قرار می دهند. زیر این پل ۲۱ تالار وجود دارد که توسط یک فضای میانی به هم متصل شده اند.

در گوشه و کنار این پل نیز پاساژها و فروشگاه هایی وجود دارند که احتمالا بتوانید صنایع دستی اصفهان را داخل آن ها پیدا کنید.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *