کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

دارو آنتی بیوتیک و مضرات آن

منتشره شده در چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
دارو آنتی بیوتیک و مضرات آن
Antibiotic medicine and its harms

دارو آنتی بیوتیک و مضرات آن

آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ولی این دلیل نمیشه بتونین خودتون این دارو را بدون نسخه دکتر بخرین و حتما باید با نسخه پزشک بخرین.امروز میخوایم درباره دارو آنتی بیوتیک و مضرات آن براتون بگیم .خوشحال میشیم اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارین برامون بفرسین.

آنتی بیوتیک عفونت را یا میکشه یا اینکه از تولید و تکثیرش جلوگیری میکنه.برای همین معنی آنتیبیوتیک را مخالف زندگی یا زیست کش گذاشتن.یه سری باکتری هایی که توی بدن تولید میشن برای بدن مفید هستن ولی یه سری دیگشو مفید نیستن و عفونت ایجاد میکنن که با خوردن آنتی بیوتیک میشه اونها را از بن برد.عفونتهایی که آنتی بیوتیک میتونه نابودشون کنه شامل موارد زیر هستن :

 1. عفونت‌های گوش و عفونت‌های سینویسی
 2. عفونت دندان
 3. عفونت‌های پوستی
 4. مننژیت (آماس سر و نخاع)
 5. گلودرد میکروبی
 6. عفونت مثانه و کلیه
 7. سینه‌پهلو باکتریال
 8. سیاه سرفه

آنتی بیوتیک فقط عفونتهایی را خوب میکنه که آنتی باکتریال باشن ولی یه سری بیماریهای ویروسی مثل سرماخوردگی ،آنفولانزا ، برونشیت ،گلودرد و .. را از بین نمیبره.این آنتی بیوتیک ها یه سری عوارض هم دارن برای همین باید زیر نظر دکتر و با تجویز دکتر استفاده بشن.این عوارض عبارتند از :

 • مشکل معده پیدا می کنین : متاسفا بیشترین عارضه ایی که مصرف زیاد آنتی بیوتیک داره اینه که معده و وار را دچار مشکل میکنه و فرد دچار حالت تهوع ، اسهال ، گرفتگی عضلات و استفراغ میشه.یه سری از انواع انتی بیوتیک ها هستن که اونا تازه عوارضی که دارن بیشترن و فرد مصرف کننده را بیشتر دچار مشکل میکنن.این نوع از آنتی بیوتیک ها شامل :
 1. سفالوسپورین‌ها
 2. ماکرولیدها
 3. پنی‌سیلین‌ها
 4. فلوروکینولون‌ها

بعضی از عوارض اینآنتی بیوتیک ها ممکن بعد اینکه دارو تمام شد خوب بشن ولی یه سری دیگه از عوارض عین اسهال شدد هست که خیلی سخت خوب میشه و حتی ممکن فرد دچار این مشکلات بشه :

 1. درد و گرفتگی عضلات شکم
 2. تب
 3. تهوع
 4. وجود خلط یا خون در مدفوع.

این موارد جز اون دسته از مواردی هستن که حتما بایید به دکتر گفته بشه و درمان بشه.

 • به نور حساس میشین : یکی دیگه از عوارضی که ممکن مصرف یه آنتی بیوتیک مثل تتراساکلین داشته باشه اینه که حساسیت پوستی پیدا میکنین و توی نور پوستتون واکنش نشون میده و آفتاب سوختگی ایجاد میشه یا اینکه چشماتون به نور حساس بشه. ولی اینم باید بگم بهتون که وقتی دوره مصرفتون تموم شد خوب میشین و این مشکل رفع میشه. فقط توصیه ایی که داریم اینه که توی دوره مصرف آنتی بیوتیک و در کل همیشه از ضدآفتاب استفاده کنین.
 • تب میکنین : تب هم یکی دیگه از عوارضی که ۀنتی بیوتیکها متونن داشته باشن.این عارضه را یه سری از انتی بیوتیک ها بیشتر دارن و برای این تب میکننین که بدن واکنش حساسیت یا انرژی نشون میده.آنتی بیوتیک های که ممکن موقع مصرفش بیشتر تب کنیم شامل موارد زیرهستن :
 1. بتالاکتام
 2. سفالکسین
 3. مینوسیکلین
 4. سولفونامیدها

خویش اینه که این تب به مرور خوب میشه ولی اگه بیشتر ۲۴ تا ۴۸ ساعت شد به پزشک مراجعه کنین تا بهتون تب بر بده.

 • رنگ دندوناتون عوض میشه : بچه هایی که در حال رشد هستن و تازه دارن دندون درمیارن ااگه انتی بیوتیکای مثل تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین روی دندوناشون لکه هایی ایجاد میشه و این مشکل هم بیشتر برای بچه های زیر ۸ سال بروز میکنن.

یه سری دیگه از عوارض آنتی بیوتیک شامل :

 1. واکنش های آلرژیک که باعث ایجاد مشکلات تنفسی و ورم زبان و … میشه.
 2. سندروم استیون جانسون که ه بیماری در پوست و مخاط و اولش تب و گلودر داره و بعدش باعث ایجاد کهیر ، درد وناراحتی پوستی ،تب ف سرفه و … میشه.
 3. ممکن با مصرف آنتی بیوتیک دچار تغییرات خونی بشین و خوتون لخته لخته و کبودی بشه.
 4. بعضی از این آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد مشکل قلبی مثل فشار خون پایین و ضربات نامنظم قلبی میشه.

شما چه نکته دیگه را میدونین در مورد عوارض آنتی بیتیک ؟

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *