کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

۱۲ نکته لعاب کاری سفال

منتشره شده در دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

۱۲ نکته لعاب کاری سفال

۱- برای شکل های پیچیده که شامل عناصر بافتی و کار با چرخ میباشند، بمنظوردستیابی به رنگ دلخواه، میتوانید از ترکیب کار با اسفنج، غوطه ور سازی و کار با قلم مو استفاده کنید.غوطه ور سازی، راحتترین راه است تا از لعاب زنی برابر بین قسمت های مختلف،مطمئن شویم و بعد از آن، با کمی تمرین، لعاب زنی با اسفنج است.لعاب زنی با قلم مو به تمرین، وقت و توجه بیشتری نیاز دارد.دو عامل مشکل ساز در کاربرد لعاب، آب و جاذبه هستند.

آب :
زمانی که یک ظرف سفالی بیسکوئیت شده( یه این معنی که سفال برای انجام کارهای مختلف مثل طراحی ، در کوره پخته شده است )با میزان زیادی آب اشباع شده است، به خوبی لعاب را جذب نخواهد کرد، از این رو،کمترین میزان ممکن از آب را هنگام لعاب زنی استفاده کنید، که شامل زمانی که شما در حال انجام اصلاحات هستید، میشود.
جاذبه :
و در مورد جاذبه، شک داریم کسی تابحال چکه کردن خودسر لعابی را که بر روی لعاب قبلی زده میشود را تجربه نکرده باشد.

۲- بعد از حرارت دهی سفال بیسکوئیت شده ، ظروف خود را تمیز نگه دارید.لوسیون ها یا حتی عرق دستان شما میتواند موجب نقاط مقاومی شود که لعاب در
آن نقاط به طور نابرابر میچسبد و یا اینکه اصلا نمی چسبد.در سراسر همه ی مراحل فرایند لعاب زنی، شامل بارگیری و تخلیه ی کوره، با یک جفتدستکش یکبار مصرف، با سفال های بیسکوئیت شده کار کنید.در صورتی که فکر میکنید که سفالتان صدمه خورده است، آنرا دوباره حرارت دهید و خطر لعاب گسیختگی را به جان بخرید.

۳- تمام گرد و خاک ها شامل گرد و خاک کارگاه ها، و حتی گرد و خاک خانگی و خیابانی را از بین ببرید.از یک دستگاه فشار هوا برای کف پوش استفاده کنید، با این حال در خارج از آن محیط ویا درجایی دارای تهویه مناسب کار کنید، چراکه گرد سفال بیسکوئیتی شدیدا برای شش ها سوزش آور است.

۴- قبل از حرارت دهی، با استفاده از برگه ی کاربیدی سیلیکون، تمام نقاط سفت و سختی را که از قبل وجود دارد را از بین ببرید.اثر خود را بر روی تکه ای اسفنج قرار دهید تا از ورقه ورقه شدن جلوگیری کنید.بجای شست و شو، از اسفنج مرطوب استفاده کنید.اسفنج را بفشارید و آن را بچرخانید، بطوریکه هر سمت آن برای یکبار مورد استفاده قرار گیرند.طی هر جلسه ی لعاب زنی، میتوانید نیمی از آن دوازده اسفنج را استفاده کنید.

۵- لعاب ها باید به خوبی ترکیب شده باشند.میتوان از یک همزن الکتریکی برای اینکار استفاده کرد.اگر لعاب خشک شده ای بر روی دیواره های سطل وجود دارد، لعاب را غربال کرده و آنرا به یک سطل نو برگردانید.

۶- تمام بخش های داخلی ظرف سفالی را ابتدا با ریختن لعاب، لعاب کاری کنیدو سپس بمنظور پوشش بهتر، آنرا درون آن غلت دهید.
برای قطعه های پیچیده، مراحلی (مانند لعاب زنی از روز قبل بمنظور خشک شدن سطح،خصوصا کار با قلم مو)، برای لعابکاری وجود دارد.

۷- زمانی که در حال از بین بردن لعاب های ناخواسته زده شده هستید، تا جایی که میتوانید با ابزار لازم، آنرا بتراشید.لعاب باقیمانده را میتوان با چندین حرکت اسفنج مرطوب که میزان مقدار آب را نیز به حداقل برساند، از بین برد.

۸- از قلم موی سخت استفاده کنید تا در تمیز نگهداشتن چکه لعاب های خارج از بافت به شما کمک کند.

۹- بمنظور غوطه ورسازی لعاب ها، یک ظرف با اندازه مناسب را برای کار خود انتخاب کنید.کاسه های کوچک و پهن، شما را قادر میسازند تا آنچه که انجام میدهید را ببینید،بنابراین از آنها حتی برای چیزهای کوچکتر که مناسب سطل لعاب باشند، استفاده کنید.

۱۰- زمانی که نه میتوانید غوطه ور سازید، نه با اسفنج لعاب بزنید، نوبت به کار با قلم مو میرسد.همچنان که با قلم مو بر روی سفال کار میکنید، آنرا تماشا کنید، لعاب آن هنگام بکارگیری،براق و مرطوب است و سپس همچنان که سفال آب را جذب میکند، کدر تر میشود.در صورتی که خیلی زود یک لایه دیگر ایجاد کنید، شما بجای بهره مندی از پوشش دوم، لایه پایه را دوباره ایجاد کردید.جاذبه را زمان کار با قلم مو در نظر بگیرید و ظرف را بمنظور تشویق لعاب برای رفتنبه جایی که میخواهید و نرفتن به جایی که نمیخواهید، نگه دارید.در صورتی که یک چکه بر روی سطح لعاب زده شده ی قبلی جریان یابد، مار را متوقف کنید، ظرف را کنار بگذارید و منتظر بمانید.مانع تسریع آن شوید و چکه را با اسفنج پاک کنید.
بگذارید تا چکه ها خشک شوند و بعدا با ابزار دندان پزشکی یا نوار فلزی آنرا بتراشید.از یک قلم موی کوچک صاف برای پاک کردن لعاب ها در جاهایی که با اسفنج دسترسی ندارید، استفاده کنید.

۱۱- لعاب را از سطل بزرگ لعاب نگیرید.مقدار کمی از لعاب را در یک لیوان بریزید، سپس آن را هر از گاهی به سرعت آن راتکان دهید تا مطمئن شوید که به خوبی ترکیب شده است.یک اسفنج بزرگ و مرطوب را دم دست خود نگه دارید تا دسته ی قلم مو را تمیز نگه دارید.چکه کردن لعاب اغلب با دسته ای پر از لعاب آغاز میشود.

۱۲- اگر شما ظرف هایی را لعاب میزنید که یک پایه ی تعریف شده ندارند،آنها را در معرض سنباده ی کاربید سیلیکونی ۲۲۰ دانه ای قرار دهید.سنباده برخی از لعاب ها را از نواحی برخورد از بین میبرد و نشان میدهد که در چه جاهایی باید لعاب باقیمانده، پاکسازی شود.در صورتی که شما این نکات در زمینه سفالگری را دنبال کنید، نتایج حاصل شما بهبود خواهد یافت.

برچسب ها : ،
مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *