کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

کفش مناسب

منتشره شده در یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰

یک کفش برای اینکه لقب خوب و مناسب را به خود بگیرد باید بسیاری از ویژگی ها را داشته باشد، اما به طور کلی مهم ترین ویژگی هایی که مدنظر داریم در این مقاله توضیح بدیم این است که: به طور خلاصه و مفید کفش مناسب کفشی است که پس از استفاده، پاهای شما در آن سالم و راحت باشد. کفشی که مانع از عرق کردن پای شما شده، کفشی که سفت نبوده، بر قسمت خاصی از پا فشار مضاعف نمی‌آورد، مطابق با آناتومی پای شماست، با انعطافی که دارد به پای شما اجازه تحرک می‌دهد و در مقابل هر عامل آسیب‌زایی مقاوم است.

در مورد نقش پاها در سلامتی بدن چقدر خبر دارید؟ آیا مطلعید اهمیت پا بسیار بیشتر از یک اندام حرکتی است؟ حتی بیشتر از قلب دوم؟! بله “اهمیت پا بسیار بیشتر از قلب دوم است” پاها با داشتن ارتباط مستقیم با زانوان، لگن و ستون فقرات و با داشتن پایانه‌های عصبی فعال از اعضای مختلف بدن مانند گوش، چشم، غددی مانند هیپوفیز در سلامتی یا آسیب دیدن سایر اعضای بدن نقشی جدی دارند؛ پس اگر به دنبال حفظ سلامتی بدنتان هستید به هیچ وجه از سلامتی و راحتی پاهایتان غفلت نکنید.

اما چه عواملی در حفظ سلامتی پاها تاثیر بسزایی دارد؟

داشتن سبک زندگی مناسب: یعنی توجه به بهداشت پا، سبک نشستن، میزان ایستادن روی پاها، وزن مناسب و …
استفاده از کفش مناسب و استاندارد

اندازه کفش:
کفشی کفش مناسب است که برای پاهایتان گشاد نباشد، در غیر این صورت منجربه ساییده شدن پوست با بدنه کفش و تاول زدن پا شده و گاهی هنگام راه رفتن تعادل شما را هم برهم می‌زند. کفش تنگ هم یک کفش مناسب نیست، شست پا، باید بتواند به سادگی تحرک داشته باشد به طوری که بین نوک پا و کفش اندکی فاصله باشد، کناره های کفش به پاها فشار وارد نکند و اندازه پنجه کفش باید به میزانی باشد که انگشتان پا بهم فشار نیاورده و روی هم نروند.

مقاومت کفش در برابر عوامل آسیب‌زا:
کفش باید ضخامت مناسبی داشته تا در حد امکان از پا در برابر سرما، گرما و ضربه‌های وارد شده محافظت کند، همچنین کفش مناسب در کف خود مقداری عاج دارد یا جنس زیره کفش نوعی است که می‌تواند جلوی سرخوردن را بگیرد

جنس کفش:
جنس رویه کفش باید از نوعی باشد که تهویه مناسبی برای پاهای شما فراهم نموده تا از عرق کردن، بو گرفتن و رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها روی پاهای شما جلوگیری کند؛ با توجه به این موضوع کارشناسان کفش‌ چرمی را مناسبترین کفش برای سازگاری با پاهای انسان معرفی می‌کنند.

انعطاف کفش:
کفش باید از انعطاف کافی برخوردار باشد تا در هنگامی پیاده روی پاهای شما را آزار ندهد و منجربه تغییر نحوه راه رفتن شما نشود؛ در صورت تغییر نحوه عادی راه رفتنتان آسیب‌هایی مانند میخچه گریبانگیر شما می‌شود.

کفه داخل کفش:
کفه داخل کفش باید فضای خالی کف پا را پوشش دهد تا از کمر درد و زانو درد جلوگیری کند، همچنین کفه کفش باید پتانسیل ارتجاعی بالایی هم داشته باشد تا فشارهای وارد شده به کف پا را کاهش دهد.

پاشنه کفش:
برای پاهای معمولی پاشنه استاندارد بین ۲ تا ۴ سانتیمتر تعریف شده که بیشتر از این میزان خطراتی را برای ستون فقرات و زانوان به وجود می‌آورد؛ همچنین توصیه شده پاشنه کفش‌ها پهن باشد، تا حمایت خوبی از قوس کف پا داشته و آسیب‌های وارده به پا و کمر را کاهش دهد.

مکانیزم تغییر اندازه در کفش:
اجزایی مانند بندهای نخی، بندهای کشی، بند چسبی، قلاب یا نوار و سگک در کفش‌ها این قابلیت را برای شما ایجاد می‌کنند که اندازه کفش را تا حدی برای پای خود بزرگ و کوچک کنید، همچنین این اجزا از قوس کف پای افراد هم حمایت بیشتری می‌کنند.

اطلاعات کافی:
برای انتخابی مناسب حتما باید اطلاعات کافی داشته باشیم. پس اول اجزای کفش ها و انواع آن ها را بشناسید، برای اینکار کافیست مقاله آناتومی کفش را مطالعه کنید.

تعیین اولویتتان:
تکلیف خودتان را مشخص کنید، اولویتتان در انتخاب کفش چیست؟ مد یا سلامتی؟ رنگ و مدل خاص کفش یا راحتی پاها؟ اگر سلامتی در اولویتتان است به جنس و کیفیت رویه، زیره و آستر درونی کفش توجه فراوانی داشته باشید

اندازه دو پا برابر نیست:
در اکثر افراد اندازه هر دو پا کاملا یکسان نیست، لذا در انتخاب سایز کفش ملاک خود را پای بزرگتر در نظر بگیرید تا پای بزرگترتان در اثر تنگی کفش آسیب نبیند

اعداد برابر در سایز کفش‌های مختلف، لزوما یکسان نیستند:

قالب کفش‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است، پس اگر شماره ۴۰ کفشی مناسب پای شماست ممکن است در کفش‌های دیگر، شماره کفش ۴۰ برای شما مناسب نباشد؛ لذا به شماره کفش قبلی خود اکتفا نکنید و حتما کفش جدید را بپوشید و امتحان کنید. یا در خرید آنلاین از راهنمای انتخاب سایز استفاده کنید و یا اینکه مستقیما از کارشناس فروش اطلاعات بگیرید.

کفش قبلی راهنمای خریدی مناسب:
زمان خرید، کفش قدیمی خود را همراه داشته تا با توجه به نقاط آسیب دیده آن متوجه شوید کفش جدیدی که تهیه می‌کنید در چه نقاطی باید قوی باشد، مثلا بر اساس نقاط ساییده شده یا خراش افتاده

زمان مناسب خرید کفش:
پاهای انسان بر اثر راه رفتن، ایستادن و دریافت دماها و ضربه‌های مختلف، در زمان شب در منبسط‌ترین حالت خود قرار دارد، پس اوخر روز بهترین زمان برای پیدا کردن سایز مناسب کفش است.

هنگام خرید جوراب متناسب با کفش بپوشید:
فرض کنید زمستان به خرید کفش رفته اید و هنگام خرید کفش رسمی به جای جوراب نخی جوراب پشمی پوشیده باشید…اگر تناسب بین جوراب و نوع کفش رعایت نشود بعدها با مشکل تنگی و گشادی کفش مواجه می‌شوید.

کفش به پاهایتان بیاید:
کفشی را انتخاب کنید که مناسب ساختار پاهایتان و حالتهای انگشتانتان باشد، کناره و پشت پاهایتان تحت فشار قرار نگیرد؛ در واقع کفش باید از لحظه پوشیده شدن راحت باشد فریب وعده راحتی در آینده را نخورید.

حتما با کفش قدم بزنید:
پس از پوشیدن کفش در فروشگاه حتما با آن قدم بزنید، اگر کفش بندی است حتما بند آن را هم ببندید.

کفش مناسب برای بیماران و شرایط خاص:

کمردرد:
در صورت کمردرد سعی کنید از کفش‌های طبی استفاده نمایید زیرا برخی از این کمردردها معلول استفاده از کفش‌های نامناسب است.
دیابت:
افرادی که مبتلا به دیابتند گاهی سیستم عصبی و حسگرهای درد کف پاهایشان ضعیف شده و نمیتوانند خوب فشار عوامل خارجی بر کف پا را حس کنند، یا در برخی موارد زخم‌های کف پای این افراد به سادگی التیام پیدا نمی‌کند؛ لذا این افراد در انتخاب کفش خود حتما باید با پزشک متخصص مشورت داشته باشند
خانم‌های باردار:
خانم ها معمولا در طول دوره بارداری حداقل نیم شماره و حداکثر یک شماره، سایز پاهایشان تغییر خواهد کرد، همچنین در بین انواع کفش‌ها، کفش‌های راحتی گزینه مناسبی برای این دوره است تا از فشار بر پاها و ناحیه پشت افراد جلوگیری شود
اضافه وزن:
افرادی که از اضافه وزن مفرط رنج می‌برند کفش‌های تخت برای آن‎‌ها گزینه مناسبی است زیرا کفش‌های پاشنه دار تعادل آن‌ها را به راحتی بهم می‌زند.

و در آخر نکته کوچک در مورد خرید کفش برای بچه ها:

کودکان از زمانی که راه رفتن را می‌آموزند به کفش نیاز دارند، کفشی که نرم و منعطف بوده، فضای کافی در قسمت پنجه وجود داشته باشد تا جلوی رشد انگشتان و پنجه کودک را نگیرد. برای رشد پای کودک در هر نیم‌سال یک فضای نیم سانتی در طول کفش در نظر بگیرید. دقت کنید پای کودک را دائما چک کنید در صورت وجود علائمی مانند قرمزی و تاول و زخم فورا کفش او را تعویض کنید.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *