کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

مشاغل صنعت و صنایع ایران
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

کاشی کاری

منتشره شده در شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰

کاشی نوعی محصول سفالی است که در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید میشود؛ یک وجه آن کاملا صاف و صیقلی بوده و برای تزئینات داخل و خارج ساختمان استفاده میشود. لعاب کاشی ممکن است براق، نیمه براق و یا مات باشد.

کاشی کاری ساختمان و تاریخچه هنر کاشی کاری ایرانی

کاشی کاری ساختمان در حقیقت هنر ترکیب و در کنار هم قرار دادن کاشی های مختلف است؛ کاشی های رنگارنگ با طرح ها و شکل های مختلف که ظاهری منحصر به فرد به فضای خانه میبخشد.

استفاده از کاشی برای تزئین ساختمان ها در ایران قدمت زیادی دارد و هنر کاشی کاری ایرانی به حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد بازمیگردد. آثار کشف شده از آن دوران نشان میدهد ایرانیان از آجرهای لعابدار، کاشی های تزئینی و میناکاری شده در ساختمان ها استفاده میکرده اند. بیشتر مورخین بر این باورند که کلمه کاشی از نام شهر کاشان گرفته شده است.

انواع کاشی کاری

کاشی کاری به روش های مختلف اجرا میگردد. کاشی معرق، کاشی کاری معقلی، کاشی کاری مشبک، کاشی کاری هفت رنگ و کاشی مقرنس از رایج ترین انواع کاشی کاری در ایران هستند.

در کاشی کاری معرق، تکه های کوچک کاشی با رنگ های مختلف در کنار هم چیده میشوند و یک ترکیب هندسی زیبا و رنگارنگ پدید می آورند.

از کاشی کاری معقلی برای تزئین مساجد و اماکن مذهبی استفاده میگردد؛ در این شیوه کاشی ها به گونه ای در کنار هم قرار میگیرند تا حروفی را به شکل کوفی ترسیم نمایند.

در کاشی کاری مقرنس کاشی را به صورت شبکه شبکه در میاورند به نحوی که نور بتواند از آن عبور نماید.

در کاشی کاری هفت رنگ ابتدا کاشی ها را با توجه به نوع کاربرد در کنار هم قرار میدهند؛ طرح کلی را روی آن پیاده سازی میکنند و بعد از رنگ آمیزی و لعاب کاری درون کوره میگذارند.

کاشی کاری مقرنس به معنی قرنیز و خمیده است و به چند گونه مختلف اجرا میگردد که بیشتر برای تزئین سقف اماکن مذهبی کاربرد دارد.

کاشی کاری آشپزخانه

در سال های اخیر کاشی به یکی از محبوب ترین مصالح در ساختمان بدل شده است. در گذشته از کاشی برای تزئین دیوارهای قابل شستشوی داخل حمام ها، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها استفاده میشد، در کاشی کاری مدرن اما این کاشی ها برای تهیه تابلوهای تزئینی و حتی دیوارهای خارجی بنا نیز کاربرد دارند.

در کاشی کاری آشپزخانه از کاشی برای تزئین دیوار آشپزخانه و فاصله بین کابینت ها، کاشی کاری کف آشپزخانه و یا پوشش پیشخوان آشپزخانه استفاده میشود.

آموزش کاشی کاری

هر چند رسیدن به مهارت در کاشی کاری آسان نیست، اصول اولیه نصب کاشی چندان پیچیده نیست. برای کاشی کاری باید این اصول به درستی رعایت شوند.

نکاتی برای کاشی کاری ساده

کاشی های بزرگ تر برای فضاهای بزرگ مناسب هستند و جلوه بیشتری دارند، البته گران تر هم هستند. در کاشی کاری کف چند ترکیب ساده برای چیدمان وجود دارد؛ چیدمان ساده، لوزی و آجری از رایج ترین تکنیک های کاشی کاری هستند. کاشی کاری دیوارها باید از پایین به بالا اجرا گردد، پشت کاشی دیوارها نباید از سیمان خشک استفاده کرد چرا که موجب ترک خوردن کاشی خواهد شد. برش کاشی ها با ابزار مخصوصی که سرامیک بر نام دارد انجام میشود. عملیات کاشی کاری کف پس از پایان کاشی دیوار اجرا میگردد. پیش از اجرا باید زیر سازی مناسب صورت پذیرد و با ابزار مناسب از تراز بودن سطح زیر کار اطمینان حاصل نمود.

برای کاشی کاری میتوان از ملات یا چسب مخصوص کاشی استفاده نمود. در شیوه استفاده از ملات مخلوط ماسه و سیمان باید نسبت چهار به یک داشته باشد و ملات نباید شل باشد. معمولا از ترکیب ماسه شسته و دستگاهی برای ساخت ملات استفاده میشود. همیشه عملیات نصب از یک گوشه اتاق شروع شده و به صورت ردیفی تا انتها ادامه پیدا میکند.

یکی از رایج ترین روش های پوشش نهایی کف و دیوار ساختمان، کاشی کاری و سرامیک کاری است. کاشی و سرامیک نوعی مصالح ساختمانی هستند که نه تنها برای تزئینات داخلی و خارجی بلکه به عنوان عایق رطوبتی مورد استفاده قرار می گیرند.

کفپوش و دیوارپوش حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه معمولاً از جنس سرامیک و کاشی می باشند، زیرا آن ها در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالایی دارند و آسیب نخواهند دید.

کاشی کاری و سرامیک کاری کار ساده ای نیست و باید توسط افراد ماهر و حرفه ای انجام شود. در حال حاضر به دلیل تنوع بسیار بالای این مصالح حتماً باید یک معمار ماهر نسبت به نصب آن ها اقدام نماید، زیرا پیچیدگی هایی در حین کار وجود دارد که یک فرد معمولی نمی تواند از عهده آن ها بربیاید.

کاشی و سرامیک هایی که در بازار عرضه می شوند از تنوع طرح، رنگ و اندازه برخوردار هستند و افراد می توانند با توجه به فضای مورد نظر و دکوراسیونی که انتخاب نموده اند نسبت به خرید این محصولات اقدام کنند.

تنوع رنگ این مصالح و طرح و نقش آن ها به حدی بالاست که ممکن است هنگام انتخاب آن ها سردرگم شوید اما می توانید از یک طراح داخلی کمک گرفته و با راهنمایی وی انتخابی سریع، آسان و مطمئن داشته باشید.

برای کاشی کاری و سرامیک کاری انجام یکسری کارها بسیار ضروری است. در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بیان مراحل کاشی کاری و سرامیک کاری کف، سقف، دیوار و همچنین کاشی کاری بر روی کاشی های قدیمی می پردازیم. با ما همراه باشید.

کاشی کاری
نکات مهم در انتخاب کاشی و سرامیک مناسب

انتخاب مناسب کاشی و سرامیک نقش مهمی در روند اجرای پروژه دارد به همین دلیل کاشی کاران نسبت به یکسری محصولات توجه ویژه دارند. کاشی و سرامیک باید از قابلیت های ویژه ای برخوردار باشند تا با استفاده طولانی مدت در محیط مرطوب دچار ترک خوردگی، رنگ پریدگی و یا سائیدگی نشوند.

هنگام خرید این مصالح باید از عدم وجود لکه، لب پریدگی، عیوب چاپی، ترک های مویی و خلل و فرج در آن ها اطمینان حاصل نمود. علاوه بر آن به دلیل قرار گرفتن آن ها در محیط های مرطوب باید به درجه جذب آب این محصولات نیز دقت نمود.

مقاومت در برابر آب موضوعی بسیار مهم در انتخاب کاشی و سرامیک است که همواره باید بدان توجه شود. وقتی صحبت از کاشی و سرامیک می شود برخی افراد گمان می کنند که هر دو به یک مصالح اشاره دارند در صورتی که کاشی با سرامیک فرق دارد. کاشی یک قطعه سفالی است که با لعاب پوشش داده می شود.

در واقع قسمت اصل کاشی یا همان بدنه آن از سفال بوده و لایه محافظ آن لعاب می باشد. اما اگر لعابی که بر روی کاشی ریخته می شود، سرامیکی باشد این کاشی، سرامیک نامیده خواهد شد.

کاشی نسبت به سرامیک وزن سبک تری دارد و برای پوشش دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل وزن سرامیک سنگین تر است و مقاومت آن نیز به نسبت کاشی بالاتر می باشد، از این رو از سرامیک برای پوشش کف استفاده می شود.

سرامیک ها به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما، گرما و فشار و میزان جذب آب پایین کفپوشی مناسب برای مکان های مختلف می باشند، البته لازم به ذکر است که این محصول هم به عنوان کفپوش ساختمان و هم به عنوان دیوارپوش کاربرد دارد.

نصب کاشی و سرامیک کف
۱. مرحله زیرسازی

اطمینان از مقاوم بودن بستر کار

قبل از اقدام به نصب کاشی لازم است نسبت به مقاوم بودن بستر کار اطمینان حاصل کنید، چرا که اگر بستر مورد نظر از مقاومت و استقامت بالایی برخوردار نباشد، در طولانی مدت باعث ایجاد صدا در زیر پا شده و هم چنین می تواند باعث ایجاد شکستگی در کاشی ها شود.

اگر این کار به درستی انجام نشود، کاشی بر اثر فشار آسیب می بیند. ایجاد بستر مناسب تا اندازه ای به نوع کاشی کاری و محلی که قصد استفاده از کاشی در آن قسمت را دارید نیز بستگی دارد.

اطمینان از مقاوم بودن بستر کار

استفاده از سیمان در زیرسازی

قبل از اقدام به نصب کاشی و به عنوان زیرسازی لازم است که از سیمان و یا متریال مشابه استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار از تخته سه لا استفاده نکنید. استفاده از لایه سیمانی از نفوذ آب جلوگیری کرده و به عبارتی خاصیت ضد آب دارد. هم چنین استفاده از سیمان باعث می شود احتمال ایجاد انحراف در فضای زیرسازی به حداقل برسد.

اطمینان از یکنواختی سطح

در این مرحله باید از یکنواخت بودن سطح سیمانی اطمینان حاصل نمایید. این کار باید در تمامی مراحل نصب کاشی انجام شود.

در قدم بعدی با استفاده از نوار فیبر محل اتصالات را بر روی ملات خشک مشخص نمایید و سپس به استفاده از لایه دیگری از ملات اقدام نمایید. زمانی که از ایجاد سطحی صاف اطمیان حاصل کردید، بستر کار آماده برای نصب کاشی می باشد.

ایجاد خطوط راهنما

معمولا ساخت دیوارها همیشه کاملا صاف نبوده و شکل دقیق مربعی ندارند. از این رو ایجاد خطوط راهنما برای نصب صحیح کاشی ها نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به این منظور از گچ های مخصوص و نوارهای اندازه گیری برای ایجاد خطوط صاف در جهت نصب کاشی ها استفاده می شود.

در ابتدا نقطه میانی هر دیوار را پیدا کرده و نقطه ها را به یکدیگر متصل کنید. اگر خطوط متصل شده صاف نبود، باید نسبت به پیدا کردن تقارن مناسب اقدام نمایید. این کار به شما کمک می کند که کاشی ها را از نقطه صحیح نصب نمایید.

پیدا کردن تقارن مناسب

قرار دادن کاشی ها بر روی سطح مورد نظر

زمانی که به یک الگوی مناسب از محلی که قصد نصب کاشی ها بر اساس آن را دارید، دست پیدا کردید، می توانید برای اطمینان از صحیح بودن آن، کاشی ها را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که نمایی کلی از کاشی ها پیدا کرده و اندازه مناسب کاشی را به دست آورید.

هم چنین انجام این کار به شما کمک کند که نقطه مناسب برای نصب کاشی را مشخص نمایید. در این صورت کاشی ها در گوشه نیز به خوبی قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که در بعضی مواقع، کاشی هایی که در گوشه قرار می گیرند نیاز به برش دارند.

آماده سازی ملات

آماده سازی ملات با توجه به دستورالعمل ملاتی که خریداری کرده اید، انجام می شود. به طور کلی ملات به شکل پودر بوده و برای آماده سازی آن باید با آب مخلوط شود. بافت ملات آماده شده باید به شکل بافت کره بادام زمینی باشد.

توجه داشته باشید که آب را یک جا به پودر ملات اضافه نکنید. بهتر است بعد از اضافه کردن آب، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کرده و اگر نیاز به آب بیش تری داشت دوباره به آن اضافه نمایید.

۲. نصب کاشی

ملات ریزی

بعد از انجام اقدامات اولیه، نوبت به نصب کاشی می رسد. برای انجام این کار در ابتدا ملات را کم کم بر روی سطح مورد نظر می ریزیم. به یاد داشته باشید که این کار را از قسمتی که قصد شروع کار دارید، انجام دهید. برای مثال بهتر است هر بار در فضایی ۲*۳ نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. ملات را در میان خط هایی که با گچ کشیده بودید، پخش کنید.

قرار دادن کاشی یا سرامیک بر روی ملات

در مرحله بعد کاشی ها را بر روی ملات پهن شده روی سطح قرار دهید. انجام این کار را از گوشه شروع کنید و از خطوط راهنمایی که ایجاد کرده بودید، استفاده نمایید. بهتر است در زمان نصب کاشی، فاصله ۱.۸ اینچی از لبه کاشی و دیوار ایجاد کنید. این فاصله بعد از اتمام کار به وسیله دوغاب پر می شود.

ایجاد فاصله بین کاشی ها

به یاد داشته باشید که در زمان نصب کاشی ها فاصله ای در بین آن ها ایجاد نمایید. این کار می تواند به صورت چشمی انجام شود. هم چنین می توانید از وسیله ای که مخصوص این کار می باشد، نیز استفاده نمایید. این وسیله در گوشه کاشی قرار گرفته و بین هر چهار کاشی فاصله مناسب را ایجاد می نماید.

اطمینان از یکنواخت بودن سطح

پس از نصب هر کاشی از مسطح و یکنواخت بودن سطح آن نسبت به کاشی های دیگر اطمینان حاصل کنید.

برای قرار گرفتن صحیح کاشی ها در گوشه سطح مورد نظر، آن ها را با استفاده از دستگاه کاشی بری برش دهید.

اجرای دوغاب

در مرحله بعد نوبت به استفاده از دوغاب می رسد. برای انجام این کار در ابتدا فاصله دهنده ها را از بین کاشی ها برداشته و سپس نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

انتخاب دوغاب مناسب نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. انتخاب دوغاب به فاصله ای که در بین کاشی ها وجود دارد، بستگی دارد. استفاده از دوغاب شن و ماسه ای برای فاصله های بیش تر از ۳ میلی متر مناسب می باشد.

طرز تهیه دوغاب باید بر اساس دستورالعملی که بر روی بسته آن نوشته شده است، انجام پذیرد. استفاده از برخی از افزودنی ها می تواند مقاومت آن در برابر آب را بالا برده یا رنگ مناسبی برای آن ایجاد نماید.

انتخاب دوغاب مناسب

در مرحله بعد نسبت به ریختن دوغاب بر روی سطح کاشی ها اقدام نمایید. بهتر است که انجام این کار نیز کم کم صورت پذیرد. توجه داشته باشید که دوغاب تمام سطح کاشی ها و حتی زاویه ها را نیز به خوبی پر کند. اجازه دهید دوغاب به مدت ۲۰ دقیقه بر روی سطح باقی بماند.

پاک کردن دوغاب از سطح

در مرحله بعد با استفاده از یک اسفنج مرطوب، دوغاب را از روی کاشی ها پاک کنید. بهتر است این کار را یکسره انجام نداده و برای هر کاشی جداگانه انجام دهید.

اجرای مجدد دوغاب

بعد از انجام این کار ۳ ساعت صبر کرده و دوباره دوغاب را بر روی سطح کاشی ها بریزید و بعد از ۲۰ دقیقه به وسیله اسفنج مرطوب پاک کنید.

درزگیری

در مرحله آخر نسبت به درزگیری بین کاشی ها اقدام نمایید. بتونه هایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، عموما با یکدیگر تفاوت دارند. توجه داشته باشید که انجام این کار باید هر ۶ ماه یک بار صورت پذیرد.

اندازه گیری طول و عرض دیوار

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، اندازه گیری طول و عرض دیوار می باشد. این کار برای مشخص کردن تعداد کاشی مورد نیاز، لازم می باشد. در زمان خرید کاشی بهتر است یک جعبه کاشی اضافه نیز خریداری نمایید. در این صورت اگر در حین انجام کار کاشی دچار آسیب دیدگی شد، می توانید از کاشی های اضافه استفاده نمایید.

جداسازی کاشی های قدیمی

در این مرحله با استفاده از قلم و چکش، نسبت به جداسازی کاشی های قدیمی از روی دیوار اقدام نمایید. برای انجام این کار قلم را با زاویه ۴۵ درجه در بین کاشی ها قرار داده و با چکش بر روی آن ضربه بزنید. برای انجام این کار بهتر است از گوشه دیوار شروع به انجام کار کنید.

توجه داشته باشید که قلم را بر روی ملات بین کاشی ها قرار دهید، در این صورت کاشی ها آسان تر جدا می شوند. در صورتی که قلم را با زاویه ۴۵ درجه بر روی دیوار قرار ندهید، ممکن است به دیوار آسیب وارد شود.

بتونه کاری

بعد از جداسازی کاشی ها از روی سطح دیوار، درصورت وجود هرگونه آسیب دیدگی دیوار نسبت به تعمیر و بازسازی آن اقدام نمایید. برای انجام این کار می توانید از بتونه استفاده کنید.

برای بتونه گیری محل آسیب دیده از کاردک استفاده نمایید. بعد از انجام این کار به مدت ۴ تا ۶ ساعت اجازه دهید تا کامل خشک شود. در صورتی که در این زمینه مهارت ندارید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

سمباده زنی

در این مرحله نوبت به سمباده زنی سطح مورد نظر می رسد. این کار برای هم سطح سازی دیوار مهم و اساسی می باشد. برای انجام این کار می توانید از کاغذ سمباده ۱۰۰-۸۰ استفاده نمایید. اگر سطح مورد نظر بزرگ می باشد، بهتر است برای انجام این کار از سمباده برقی استفاده نمایید.

تمیز کردن دیوار

بعد از سمباده زنی فضای مورد نظر، از یک اسفنج خیس برای تمیز کردن دیوار استفاده نمایید. این کار باعث پاک شدن گرد و غبار ناشی از سمباده زنی می شود.

بعد از انجام این کار حداقل یک ساعت برای خشک شدن دیوار صبر کنید. اگر فضای دیوار بزرگ است بهتر است در فواصل زمانی، نسبت به تعویض آب سطل و استفاده از آب تمیز اقدام نمایید.

استفاده از سیلر ضد آب

اگر قصد کاشی کاری دیوار حمام دارید، قبل از انجام این کار از سیلر ضد آب بر روی سطح دیوار استفاده نمایید. برای انجام این کار می تواند از سیلر نواری استفاده کنید.

در هنگام انجام این کار مطمئن شوید، تمامی قسمت ها به خوبی توسط سیلر پوشیده شده است. بعد از انجام این کار به مدت ۲ الی ۳ ساعت اجازه دهید، خشک شود. استفاد از سیلر ضد آب، از نفوذ آب به دیوار و ایجاد آسیب دیدگی آن جلوگیری به عمل می آورد.

انتخاب الگوی مناسب برای کاشی کاری

در این مرحله در مورد الگویی که تمایل به اجرای آن بر روی دیوار با استفاده از کاشی دارید، تصمیم گیری نمایید. برای مثال می توانید از دو رنگ کاشی سیاه و سفید استفاده کرده و الگوی شطرنجی بر روی دیوار ایجاد کنید.

در این مرحله قبل از نصب کاشی ها بر روی دیوار، می توانید نسبت به اجرای الگوی مورد نظر، با قرار دادن کاشی ها در کنار یکدیگر اقدام نمایید.

نصب کاشی یا سرامیک بر روی دیوار

در این مرحله نوبت به نصب کاشی یا سرامیک بر روی دیوار فرا می رسد. برای انجام این کار از گوشه دیوار شروع به استفاده از ملات بر روی دیوار بر اساس اندازه کاشی ها کنید.

برای انجام این کار می توانید از ماله استفاده نمایید. بهتر است اندازه ملات بر روی دیوار به اندازه نصب دو یا سه کاشی باشد. توجه داشته باشید که از یک لایه نارک ملات بر روی دیوار استفاده نمایید.

ایجاد خطوط افقی بر روی ملات

در این مرحله با استفاده از یک ماله دنداره دار، با زاویه ۴۵ درجه نسبت به دیوار خطوط افقی بر روی ملات ایجاد نمایید. این کار برای نصب بهتر کاشی ها مهم و اساسی می باشد.

قرار دادن کاشی ها بر روی ملات

بعد از انجام مراحل بالا، اولین کاشی را با دقت از لبه دیوار بر روی قسمت مورد نظر قرار دهید. بعد از قرار دادن اولین کاشی با توجه به الگوی مورد نظر سایر کاشی ها را بر روی دیوار قرار دهید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار از قسمت های کوچک شروع کنید. در حین انجام این کار از فاصله دهنده در بین کاشی ها استفاده نمایید.

برداشتن فاصله دهنده ها

بعد از نصب تمام کاشی ها و اتمام کار در این مرحله، فاصله دهنده ها را از بین کاشی ها بردارید. انجام این کار باید یک و نیم ساعت بعد از اتمام نصب کاشی ها باشد.

توجه داشته باشید که برخی از این المان ها دائمی می باشند. این بدان معناست که نیاز به برداشتن آن ها از بین کاشی ها نمی باشد. در هنگام خرید به این مورد توجه داشته باشید.

اجرای دوغاب

در این مرحله نوبت به دوغاب دهی سطح کاشی ها می رسد. در هنگام خرید دوغاب به رنگ کاشی ها توجه داشته و بر اساس رنگ آن ها نمونه ای مناسب تهیه نمایید. ۱۵ دقیقه بعد از برداشتن فاصله دهنده ها نسبت به دوغاب دهی سطح کاشی ها اقدام کنید.

تمیز کردن سطح دیوار

در این مرحله بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از دوغاب دهی، با استفاده از یک اسفنج خیس نسبت به پاکسازی سطح دیوار اقدام نمایید.

بعد از گذشت یک ساعت از پاکسازی سطح کاشی ها با استفاده از اسفنج خیس، با استفاده از یک اسفنج خشک، سطح کاشی ها را تمیز کنید.

سیلرزنی

در این مرحله از سیلر بر روی کاشی ها استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از اسپری سیلر استفاده کنید. در هنگام انجام این کار اطمینان حاصل کنید، تمامی قسمت های کاشی به وسیله سیلر پوشیده شده است. بعد از انجام این کار به مدت ۶ الی ۸ ساعت اجازه دهید سیلر به طور کامل خشک شود.

آماده سازی سقف برای نصب کاشی

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، تمیز کردن سقف می باشد. در صورتی که سقف چندان کثیف نیست، می توانید برای انجام این کار تنها از یک وسیله مانند جارو برقی یا پارچه برای بر طرف کردن گرد و خاک از روی سقف استفاده نمایید. در صورتی که سقف کثیف یا چرب می باشد، با استفاده از یک اسفنج و پاک کننده چند منظوره نسبت به تمیز کردن سقف اقدام نمایید.

به یاد داشته باشید بعد از انجام این کار اجازه دهید سقف به طور کامل خشک شده و سپس نسبت به نصب کاشی اقدام کنید. تمیز کردن سطح مورد نظر باعث می شود کاشی ها بهتر بر روی سقف بچسبند. بنابراین انجام این کار لازم و ضروری می باشد.

پس از تمیز کردن سطح سقف، نوبت به اندازه گیری آن می رسد. انجام این کار برای مشخص کردن تعداد کاشی مورد نیاز، لازم می باشد. در جهت انجام این کار طول و عرض سقف را اندازه گرفته و اعداد را در یکدیگر ضرب کنید.

اندازه گیری

پس از اندازه گیری ابعاد سقف، نوبت به تعیین تعداد کاشی مورد نیاز برای انجام این کار فرا می رسد. برای مشخص کردن تعداد کاشی مورد نیاز طول و عرض سقف را ضرب کرده و سپس جذر آن را بر جذر اندازه کاشی تقسیم کنید.

با انجام این کار تعداد کاشی مورد نیاز برای انجام این کار مشخص می شود. بهتر است همیشه ۱۵ درصد بیش از مقدار نیاز کاشی تهیه کنید. در این صورت اگر در زمان برش کاشی دچار اشتباه شدید، کاشی اضافه خواهید داشت.

تعیین تعداد کاشی

در این مرحله باید نسبت به جداسازی لامپ های روشنایی سقفی، فن و هرگونه المانی که بر روی سقف قرار دارد، اقدام نمایید. انجام این کار به شما کمک می کند که به راحتی نسبت به انجام این کار اقدام کرده و از آسیب زدگی به وسایل جلوگیری نمایید.

نصب کاشی بر روی سقف

برای نصب کاشی بر روی سقف در ابتدا باید نقطه میانی سقف را مشخص نمایید. برای انجام این کار می توانید با استفاده از گچ خطوط را بر روی سقف مشخص نمایید.

پس از مشخص شدن فضای صحیح نصب هر کاشی، نسبت به انجام این کار اقدام کنید. برای نصب کاشی، در پشت آن از ملات مناسب جهت چسبیدن آن به سقف استفاده نمایید. برای انجام این کار از یک قلمو فوم یا یک کاردک استفاده کرده و ملات را در پشت کاشی پخش کنید.

توجه داشته باشید که ملات مورد نظر به طور کامل در پشت کاشی پخش شده و گوشه ها نیز به خوبی آغشته به ملات شود. آماده کردن ملات مورد نظر با توجه به محصول خریداری شده متفاوت می باشد.

ملات را در پشت کاشی پخش کنید

پس از این که از ملات در پشت کاشی استفاده کردید، اولین کاشی را با توجه به خط کشی انجام شده بر روی سقف بچسبانید. بهتر است اولین کاشی را در مرکز سقف بچسبانید.

زمانی که کاشی را در جای خود قرار می دهید، به آن فشار وارد نمایید تا به خوبی به سقف بچسبد. بعد از چسباندن اولین کاشی در مرکز سقف و بر اساس خط کشی های انجام شده می توانید به راحتی نسبت به نصب سایر کاشی ها اقدام نمایید.

نصب سایر کاشی ها

برای نصب کاشی در قسمت هایی که لامپ برق یا هرگونه تاسیسات دیگری نصب می باشد، نیاز به برش کاشی خواهید داشت. برای انجام این کار اندازه آن را مشخص کرده و شکل آن را مشخص نمایید و به وسیله کاترهای مخصوص نسبت به برش کاشی اقدام نمایید.

نصب کاشی

توجه داشته باشید زمانی که نسبت به برش کاشی اقدام می کنید، بهتر است در ابتدا بدون استفاده از ملات در پشت کاشی ابتدا آن را در جای خود قرار داده و در صورتی که به خوبی برش داده شده بود، نسبت به نصب آن اقدام نمایید. برش کاشی در این قسمت باید با دقت انجام شود تا در هنگام نصب تاسیسات دچار مشکل نشوید.

پس از اتمام کار و نصب تمامی کاشی ها، نوبت به نصب قرنیز می رسد. البته نصب قرنیز اختیاری بوده و در صورتی که تمایل به انجام این کار ندارید، می توانید از نصب آن خودداری کنید. برای انجام این کار می توانید از دستگاه منگنه های مخصوص یا تفنگ میخکوب استفاده نمایید.

استفاده از قرنیز باعث می شود نمای اتاق شکل زیباتری به خود بگیرد. هم چنین باعث می شود گوشه کاشی های بریده شده در زیر آن قرار گرفته و مشخص نباشد.

نصب قرنیز
آموزش نصب کاشی بر روی کاشی قدیمی

آماده سازی سطح

در ابتدا با استفاده از یک چکش آرام بر روی کاشی می زنیم. در صورتی که صدا در زیر آن بپیچد نشان دهنده این است که نیاز به بازسازی دارد. در صورتی که زیر ساخت آن نیاز به بازسازی داشته باشد، ابتدا دوغاب اطراف آن را تراشیده و کاشی را بردارید.

به یاد داشته باشید که در هنگام انجام این کار کاشی آسیب نبیند. سپس سطح زیر کاشی را ملات ریخته و کاشی را دوباره بر روی سطح مورد نظر بچسبانید. بهتر است بعد از انجام این کار به مدت ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس سایر مراحل را اجرایی کنید.

در این مرحله اگر سوراخ و خراشیدگی غیر طبیعی بر روی سطح کاشی وجود دارد، پیدا کنید و آن ها را علامت گذاری کنید. توجه داشته باشید میزان آسیب دیدگی با عمق های متفاوت را به صورت متفاوت نشانه گذاری کنید. برای مثال در صورتی که عمق آسیب دیدگی زیاد است از H و در صورتی که عمق آن کم می باشد از L استفاده نمایید.

عکس نکات مهم در کاشی کاری و سرامیک کاری

در این مرحله با استفاده از سنگ فرز، نقاط و خراشیدگی های عمیق را فرز زنی کنید. در حین انجام کار به طور مداوم نقطه مورد نظر را چک کنید و از هم سطحی آن اطمینان حاصل نمایید.

نقاط و خراشیدگی های عمیق را فرز زنی کنید

بعد از تعمیر نقاط آسیب دیده، نوبت به سمباده زنی سطح مورد نظر می رسد. برای انجام این کار از دستگاه سمباده زنی استفاده کرده و تمام سطح کاشی را سمباده بزنید. انجام این کار به عنوان زیرسازی کار مهمی می باشد.

سمباده زنی سطح

در این مرحله، سطح مورد نظر را به وسیله جارو برقی جارو بزنید. سپس با استفاده از آب گرم و مواد شوینده جرم ها و آلودگی های سطح کاشی را کامل از بین ببرید. استفاده از شوینده های سطوح سرامیکی می تواند برای انجام این کار مناسب باشد.

بهتر است بعد از انجام این کار به وسیله یک حوله سطح مورد نظر را خشک کنید و به مدت زمان دو ساعت صبر کنید تا رطوبت باقی مانده نیز به طور کامل از بین برود.

سطح مورد نظر را به وسیله جارو برقی جارو بزنید

نصب کاشی

آن چه که تا این مرحله انجام دادید، آماده سازی زیرسازی برای نصب کاشی های جدید بود. در این مرحله نوبت به آماده سازی مقدمات برای نصب کاشی می رسد. برای انجام این کار از یک لایه نازک ملات بر روی کاشی های قدیمی استفاده کنید.

بهتر است یکباره این کار را انجام ندهید و و سطح مورد نظر را به قسمت های کوچک برای انجام این کار تقسیم بندی کنید. برای استفاده از ملات یک لایه نازک از آن را در یک جهت بر روی سطح کاشی های قدیمی بکشید.

اگر در سطح کاشی های قدیمی شکستکی وجود دارد، باید از لایه ضخیم تری از ملات بر روی آن استفاده نمایید. ضخامت ملات باید به اندازه ۶.۳۵ میلی متر باشد. برای استفاده از ملات بد نیست که از نمونه های پودری استفاده کرده و به جای مخلوط کردن آن با آب از لاتکس مایع استفاده کنید.

نصب کاشی های جدید

اگر کاشی قدیمی دچار شکستگی بود و از ملات بر روی آن استفاده کردید، برای ایجاد مقاومت بیش تر می توانید از نوار مش بر روی ملات خیس استفاده کنید. به یاد داشته باشید که از این نوار تنها بر روی قسمت آسیب دیده استفاده نمایید.

نوار مش

در این مرحله نوبت به نصب کاشی می رسد. سایر مراحل نصب، مطابق مراحل ذکر شده در قسمت های قبلی می باشد.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *