کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

مزایای خانه چوبی۱

منتشره شده در چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

مزایای خانه چوبی۱

زندگی در خانه چوبی به حدی دلپذیر و دلچسب است که بیشتر افراد علاقه به زندگی و حضور در اینچنین خانه هایی دارند. در کنار حس و حال خوبی که با حضور در خانه چوبی می توانید داشته باشید، مهم است که از ویژه گی های کلیدی یک خانه چوبی و تفاوت آن به نسبت خانه هایی که با گچ و سیمان ساخته می شوند، داشته باشید.در این نوشته شما را با ۱۰ برتری خانه چوبی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید:

۱- خانه چوبی، عایقی استثنایی و مقاوم در برابر اتلاف انرژی

برخی از مصالح ساختمانی مانند فولاد، مواد غیر آلی که احتراق پذیر نیستند، وقتی گرمایش می‌یابند منبسط می‌شوند که این باعث تضعیف و فروریختن سازه می‌شود. این در حالی است که چوب تقریباً رفتاری برعکس این حالت را داراست. وقتی گرم می‌شود (البته نه به بیش از حد دمای احتراقش)، چوب خشک می‌شود و واقعاً محکم‌تر می‌شود.حال به مقایسه زیر توجه کنید. شیشه ۲۳ برابر سریع‌تر از چوب، سنگ مرمر ۹۰ برابر سریع‌تر از چوب، فولاد ۱۶۵۰ برابر سریع‌تر از چوب و آلومینیوم ۷۰۰۰ برابر سریع‌تر از چوب گرما را عبور می‌دهد!این بدان معناست که خانه‌های چوبی از کمترین اتلاف انرژی در مقایسه با سایرین برخوردار است. اگر می‌خواهید گرما (سرما) در خانه‌تان باقی بماند و می‌خواهید هزینه کمتری بابت گرمایش (سرمایش) خرج کنید، چوب جایگزینی فوق‌العاده برای آجر، سیمان، یا سنگ است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب، از نظر اقتصادی جهت عایق بودن بهترین است.

۲– سرعت در ساخت خانه چوبی و صرفه جویی در هزینه و زمان

در مقایسه با آجر، سنگ یا سیمان، سازه‌های چوب واقعاً باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و نتیجتاً باعث صرفه جویی در هزینه‌های نیروی کار می‌شود. به‌خصوص در شرایط جوی سخت مانند باران شدید، شرایط برفی و یخی بسیار کاربردی است چرا که می‌تواند بدون توقف ادامه پیدا کند.خانه‌های چوبی امکان اصلاح آسان حین و بعد از فرآیند ساخت را دارا هست و این به خاطر راحتی، تطبیق پذیری و مقرون به‌صرفه بودنش است که آن را گزینه‌ای محبوب و ارزان کرده است. خانه‌های به شکل بتنی عایق شده، جهت تغییر سازه ساخته شده، ممکن است گران، مشکل آفرین و زمان‌بر باشد.

۳– خانه چوبی، دوستدار محیط زیست

خانه‌های چوبی ساخته شده از درختان، تجدید پذیر، پایدار و دوستدار محیط زیست هستند. سازه‌های چوبی کربن دی اکسید اتمسفری را جذب می‌کنند و در خود نگه می‌دارند و حتی اگر آلودگی ناشی از حمل و نقل انتقال درختان را هم در نظر بگیریم از نوع «کربن خنثی« محسوب می‌شود (نه کربن به اتمسفر انتشار می‌دهد و نه باعث جذب کربن از اتمسفر می‌شود). در حقیقت، چوب تنها مصالح ساختمانی کربن خنثی هست.به ازای هر یک متر مکعب چوب مصرفی در سازه، از ۸/۰ تن رهایش کربن کاسته می‌شود، بنابراین، اگر خانه‌ای از ۲۰ متر مکعب چوب استفاده کند، این باعث جلوگیری از ۱۶ تن رهایش کربن می‌شود. در متون علمی، ۱۶ تن کربن معادل است با کربن تولیدی ناشی از ۹۰۰۰۰ کیلومتر رانندگی با خودرو. استفاده از چوب در سازه، واقعاً تأثیر مثبتی در تغییرات آب و هوایی دارد.

درختان بالغ، از درختان جوان، در حال رشد سریع، کربن کمتری جذب می‌کنند؛ بنابراین در نبرد تغییرات آب و هوایی بریدن درختان پیرتر، استفاده از آن‌ها در سازه و کاشتن درختان جاذب کربن جدید به‌جای آن‌ها مفید است.

۴– طیف گسترده چوب برای ساخت خانه چوبی

با موجود بودن بالغ بر ۵۰۰۰ چوب مختلف جهت انتخاب، قطعاً خواسته‌های طراحان را برآورده می‌سازد. برخی از چوب‌ها برای عایق کاری مناسب‌اند، برخی برای مسائل صدا و صوت، رنگ، ظاهر و برای دیگر سازه‌های چوبی، دیواره‌ها، کف‌ها، سقف‌ها و وسایل منزل.چوب می‌تواند به هر رنگی رنگ آمیزی گردد و می‌تواند درخشنده و صیقلی شود که موجب نمایش هر چه بیشتر ظرافت طبیعی‌اش گردد. چوب می‌تواند تراشیده و بریده شود، چسب و میخ بخورد.

چوب پتانسیل بسیار بالایی دارد و از نظر زیبایی شناختی دلپسند است و می‌تواند بسته به خلاقیت و رؤیاهای هر کسی به کار گرفته شود.

برچسب ها : ، ،
مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *