کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

فیلتر ND یا خنثی

منتشره شده در سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸

فیلتر ND یا خنثی

 

فیلتر ND یا Neutral Density (فیلتر تراکم خنثی) کاهنده نور است. با استفاده از این فیلتر که بر روی دهانه‌ی لنز نصب می‌شود عکاس می‌تواند میزان نور ورودی به دوربین را کم کند، بنابر این می‌توانیم دوربین عکاسی را با بازترین دیافراگم برای نوردهی طولانی‌تر( سرعت پایین‌تر شاتر) استفاده کنیم.از این فیلتر نیز برای جلوگیری از ورود نور زیاد به لنز استفاده میشود.

این فیلترها با چگالی‌های مختلفی در بازار موجود‌اند که آنها را با اعداد مشخصی نامگذاری می‌کنند و بسته به میزان تیرگی شیشه‌های آنها به مقدار مشخصی می‌توانیم نور را در تصویر کم کنیم. فیلتر های ND 2 – ND4 – ND 8 یا ND 1000 و … . فیلتر ND 2 نور را نصف، ND 4 نور را یک چهارم و ND 8 نور را یک هشتم برابر می کند، یعنی به ترتیب ۱، ۲ و ۳ استاپ نور را کم می‌کنند.

با توجه به آنچه در بالا گفته شد یعنی فیلتر ND 1000 نزدیک به ۱۰ استاپ نور ورودی به دوربین را کم می کند. این به این معنی است که در شرایطی که ما بدون فیلتر قادر به عکاسی با سرعت ۱/۳۰ ثانیه هستیم، با این فیلتر می توانیم تا ۳۰ ثانیه نوردهی کنیم. برخی سازندگان هم فیلتر ها را با نام های ND 0.3 – ND 0.6 و … نامگذاری می کنند، ND 3.0 همان ND-2 است و ND 0.6 همان ND-4.

البته فیلترهایی با ضریب متغیر، مثلا از ۸ تا ۴۰۰ یا از ۸ تا ۱۵۰۰ هم در بازار وجود دارند، تا عکاس در موقعیت‌های متفاوت از ضریب دلخواه استفاده کند. فیلتر های ND هیچ تغییری در کیفیت رنگی تصویر ایجاد نمی‌کنند، و دقیقا همان کیفیت نوری که در دوربین می‌بینید را در عکس برای شما به ارمغان می‌آورند. این تفاوت اصلی فیلتر‌های ND با فیلترهای پلاریزه است.

این فیلترها در شکل های مختلفی وجود دارند، فیلترهای گرد که مستقیما بر روی دهانه لنز نصب می‌شود یا فیلترهای مربعی که با استفاده از نگهدارنده فیلترهای مربعی در مقابل دهانه ورودی لنز نصب می‌شوند. فیلترهای مربعی معمولا به صورت کیت با میزان تیرگی مختلفی عرضه می‌شوند که می‌توانیم بنابر نیاز از فیلتر ND خاصی استفاده کنیم.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *