کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

مشاغل صنعت و صنایع ایران
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

عکس‌‌ها منظره را با فرمت RAW ذخیره کنید.

منتشره شده در دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸

عکس‌‌ها منظره را با فرمت RAW ذخیره کنید.

همیشه عکس‌ها را با فرمت RAW ‌ ذخیره کنید. اگر از فرمت JPEG‌ استفاده کنید، عکس‌ها فشرده‌تر ذخیره می‌شوند و بخشی از کیفیت آن‌ها از دست می‌رود. و ویرایش اشکالات عکس با فرمت JPEG تقریبا غیر ممکن است. اما فرمت RAW یک فرمت خام است و ویرایش عکس بسیار آسان تر است همچنین کیفیت آن نیز، بالاتر خواهد بود. اگر تا به حال از این فرمت استفاده نکرده‌اید، خب این سفر بهترین موقعیت برای شماست تا استفاده از آن را تجربه کنید. در دوربین DSLR خود به بخش Image Quality رفته و کیفیت و فرمت ذخیره‌ی عکس را روی RAW قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که بتوانید مستقیما از فرمت RAW‌ استفاده کنید، می‌توانید گزینه‌ی RAW + Fine JPEG (یا Basic JPEG) را نیز انتخاب کنید. ولی به عنوان یک عکاس، بالاخره یک روز باید با فرمتRAW کار کنید. خب چرا همین نوروز از این فرمت برای عکس‌برداری از طبیعت و محیط سفر خود استفاده نکنید؟

تنظیمات RAW در DSLR کانن:

تنظیمات RAW در DSLR نیکون:

فرمت RAW تمام داده‌هایی که سنسور دوربین شما دریافت کرده را ثبت می‌کند. یعنی با این فرمت، قادر به استفاده‌ی تمام ظرفیت دوربین خود هستید. وقتی RAW عکاسی می کنید به قابلیت هایی چون شارپ سازی (sharpening) و کاهش نویز (noise reduction) در نرم افزار هایی مثل Lightroom دسترسی خواهید داشت که این قابلیت ها بسیار قوی تر از آنچه در دوربینتان وجود دارد عمل خواهند کرد. این‌گونه می‌توانید کیفیت عکس خود را هم بالاتر ببرید. البته فرمت JPEG یک فرمت استاندارد است و داده‌ها را برای کاهش اندازه‌ی فایل فشرده میکند و برخی داده ها (که کیفیت جزوی از آن است) از دست می‌رود. خب شما هم نمی‌خواهید چیزی که سنسورتان ثبت کرده را از دست دهید، درست نمی‌‌گویم؟

برخی از فواید استفاده از فرمت RAW :

  1. تغییر تنظیمات تراز سفیدی، حین پردازش
  2. تمام داده‌ها را می‌توانید با فرمت RAW ذخیره کنید و با داده‌های بیشتر، جزئیات بیشتری از عکس خود در بخش‌های تاریک و روشن تصویر ثبت می‌کنید، همچنین کیفیت بالاتر می‌رود.
  3. حین پردازش ثانویه، می‌توانید جزئیات پدیده‌ها را در بخش‌های تاریک عکس، بازگردانی کنید.
  4. می‌توانید بهترین ترکیب رنگی را در عکس خود ایجاد کنید.
    و سایر فوایدی که اینجا نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را بیان کرد.

هنوز فرمت را به RAW تغییر نداده‌اید؟

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *