کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

مشاغل صنعت و صنایع ایران
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

طراح معماری داخلی کیست؟

منتشره شده در یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸

طراح معماری داخلی کیست؟

تغییر و بهیه سازی فضاهای داخلی یک ساختمان با استفاده از ابزار،وسایل و رنگ ها که منجر به زیبایی این فضا ها نیز می شود«طراحی معماری داخلی»نام دارد.

«طرح معماری داخلی»کسی است که با بهره گیری از علم رنگ ها،نور پردازی،چگونگی چیدمان و اختلاف سطوح –ضمن در نظر گرفتن امکانات مالی-مرتب سازی و زیبا سازی یک منزل،اداری،موسسه و… را انجام می دهد.

ویژگی های طراح معماری داخلی

باید خلاق و متبکر باشد: خلاقیت و ابتکار ضروی ترین ابزار کار طرح دکور است.او در هر چیدمان باید شیوه ای نو را خلق کنند و بتواند از ابزار و مواد به شکلی متنوع و حتی غیر معمولی کمک بگیرد.
باید صبر و پشتکار داشته باشد:طراح دکور علاوه بر به کارگیری علم خود باید سلیقه مشتری را نیز اعمال کند. درآمیختن این دو و جلب رضایت مشتری به پشتکار احتیاج دارد.
روابط عمومی خوب اعتماد به نفس بالایی دارد:روابط عمومی بالا و اعتماد به نفس باعث موفقیت در بسیاری از رشته ها می شود.طراحی دکور نیز از جمله این رشته هاست . طراح دکور باید توانایی معرفی طرح خود به مشتری را داشته باشد و بتواند رضایت او را جلب کند.

ورود به شغل

می توان گفت در این کار تجربه بیش از تحصیلات ارزش دارد. در حال حاضر رشته ای با این عنوان در دانشگاه های دولتی وجود ندارد ولی افرادی که در رشته های معماری داخلی و گرافیک تحصیل کرده اند،بسیاری از مطالب مورد نیاز آن را در طول تحصیل فرا می گیرند .به این ترتیب،این افراد سریع تر و راحت تر می توانند به صورت حرفه ای به این شغل وارد شوند.

خوب است بدانید در ایران موسساتی وجود دارند که دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت طراحی معماری داخلی را به صورت تخصصی آموزش می دهند.

امکان دادمه تحصیل در این رشته در کشور های دیگر نیز وجود دارد. طرح معماری داخلی می تواند کار خود را با تبلیغی مختصر از طریق آگهی شروع کند ولی بهتر است پیش از آن، مدتی را در یک شرکت معماری داخلی به عنوان کار آموز کار کند تا نمونه کار داشته باشد و تجربه لازم را کسب کند.

پیشرفت شغلی

کسب تجربه و داشتن نمونه کار بیشتر به معنای این است که شما در کار خود شناخته شده هستید.زمانی که این اتفاق بیفتد،مشتریان زیادی به شما مراجعه می کنند.

فضای شغلی

محیط کار یک طراح داخلی،در معرفی کار او بسیار اهمیت دارد؛چرا که مراجعه کننده برای اعتماد به کار او ابتدا به محیط کارش نگاه می کند. به بیان دیگر،معماری محیط کار یک طراح،معرف کیفیت کار حرفه ای اوست(البته بعضی از طراحان معماری دفتر کار ندارد وبا داشتن نمونه کار و تبلیغات مناسب این کار را انجام می دهند.)تعامل شغلی این گروه بیشتر با گرافیست ها،مهندسان معماری و کسانی است که کارهای عمرانی انجام می دهند.آن ها با فروشندگان لوازم مورد نیاز معماری نیز در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

وظایف طراح معماری داخلی بسیار گسترده است.او ممکن است ساختمان را باسازی کند،طراحی معماری داخلی یک خانه یا محل کار را تنطیم کند یا حتی در خرید جهیزیه عروس و وسایل منزل مشارکت داشته باشد.در مجموع ،طراحان معماری داخلی این وظایف را بر عهده دارند:

  • نور پردازی
  • رنگ آمیزی
  • تنظیم هماهنگی رنگ وسایل
  • محاسبه و تنظیم اختلاف سطح ها
  • تقسیم فضا
  • چیدمان وسایل

مطلوبیت های شغلی

این کار بسیار متنوع است و باعث می شود ذوق و سلیقه شما بیشتر و بهتر شود. همچنین از آنجا که باید مرتبا ابزار و وسایل جدیدی را که وارد بازار می شوند و در طراحی معماری داخلی کاربرد دارند بشناسید،شغل شما هیجان انگیز و به دور از روز مرگی است.

این شغل در زندگی شخصی شاغلان آن نیز تاثیر گذار است. طراحان معماری داخلی می توانند به صورت پروژه ای و پاره وقت هم کار کنند؛بنابراین، شغل یاد شده برای بسیار از خانم ها شغل جذابی است. در سال های اخیر این کار رونق زیادی گرفته است و افراد بیشتری از خدمات آن استفاده می کنند.

محدودیت های شغلی

ازآنجا که تجربه در این شغل بسیار مهم است،شما تا زمانی که نمونه های عالی برای ارائه به مشتریان نداشته باشید، نمی توانید وارد کار حرفه ای شوید . پس باید صبر و تحمل زیادی داشته باشید. در شروع کار و به دلیل تفاوت سلیقه ها ممکن است از کار شما ایرادهای زیادی گرفته شود اما نباید دلسر شوید.

اهمیت شغلی

این روز ها ساخت و ساز آپارتمان و زندگی آپارتمان مقرون به صرفه تر شده است. اغلب ما زندگی در محیط بسته آپارتمان را تجربه کرده ایم و از معایب و دشواری های آن آگاهیم . یکی از بزرگترین مشکل هایی که بیشتر مردم از آن گله دارند،خفه و بسته بودن فضای آپارتمان هاست. ما با توجه به چند نکته کوچک که بیشتر جنبه بصری دارند،می توانیم این فضاهای بسته و خفه را زنده تر و آپارتمان خود را دل باز تر کنیم اما اغلب خود نمی توانیم به تنهایی از پس این کار برآییم و به کسانی احتیاج داریم که علم لازم را در این کار داشته باشند. این افراد می دانند که چطور می توان ازکوچک ترین فضاها بهترین استفاده را کرد.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *