...
کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

صنعت ماینینگ کد ۱۰

منتشره شده در پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

صنعت ماینینگ کد ۱۰

در ابتدا این سوال مطرح است که با استخراج ارز، چه عملیاتی انجام می شو که حاصلش سودآوری است ؟

شاید بدانید که شبکه ارزهای دیجیتال به کاربرهایش وابسته است. تراکنش ارزهای نامتمرکز توسط کاربران مورد تایید قرار می گیرد که به آن ها ماینر یا استخراج کننده می گویند.

در این میان شبکه بیت کوین به جای تاییدیه تراکنش و ایجاد و نگهداری امنیت سیستم به ماینر پاداش خواهد داد.

دستگاه ماینینگ چگونه کار می کند

ماینرها از طریق استخراج خود به شبکه بیت کوین این امکان را می دهند تا در امنیت باشد.

در این پروسه رایانه های ماینر با حل معادلات ریاضی خاصی، بعد از به جواب رسیدن بیت کوین یا ارز دیجیتال تولید می شود که به ازای آن پاداشی دریافت می کنند.

طی روند اعلام شده، ماینرها د کنار تایید کردن تراکنش ها، تولید بیت کوین را نیز باعث می شوند. این بدان معناست که در این سیستم هرکس می تواند پول (واحد بیت کوین) تولید کنند. این در حالی است که صدور پول کاغذی تنها از طریق بانک ها صورت می پذیرد.

نکته قابل توجه این است که دستگاه های استخراج ارز، نیاز به برق زیاد و سخت افزار قوی دارد.

به جهت حفاظت از سیستم و شبکه بیت کوین، هرچه استخراج جلوتر می رود سرعت کمتر شده و پاداش نیز کمتر می شود.
تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال

تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتالبرای استخراج ارز دیجیتال می بایست لوازم و تجهیزاتی خریداری شود. بر حسب میزان فعالیتی که قرار است انجام شود این تجهیزات نیز متغیر است. به عنوان مثال لوازمی که برای تجهیز یک مزرعه (فارم) مورد نیاز است با یک پروژه کوچک کاملا تفاوت دارد. در یک مزرعه بزرگ که تعداد زیادی دستگاه وجود دارد قطعا میزان تجهیزات نیز به همان اندازه بزرگ و کاملتر است. درعین حال استخراج به هر اندازه باشد این اقدام مورد نیاز خواهد بود :

در روزهای اولیه ظهور بیت کوین (اولین ارز دیجیتال)، استخراج بطور عمده با پردازنده ها (cpu) صورت می پذیرفت و یا رایانه های معمولی در خانه ها نیز می توانستند سودآوری لازم را برای ماینر داشته باشند. با گسترده شدن سیستم ارزهای دیجیتال، دیگر آن روش مقرون به صرفه نبوده و تنها می توان برای استخراج از ای سیک (تراشه های مخصوص ASIC) بهره گرفت.
اینترنت :

جهت انجام استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) به اینترنت نیز نیازمندید. البته در کنار اینکه نیاز است سرعت و حجم مناسبی داشته باشد مهمتر است که پایدار باشد و دچار قطع و وصل شدگی نشود. اینترنت ای دی اس ال مناسب این کار است.

برق قوی :

یکی از مهم ترین موارد در تجهیزات استخراج، برق است. ماینرها نیاز به برق مصرفی زیادی دارند. بنابراین الزام است ابتدا این موضوع را حل کرده و تجهیزات مناسب برقی را تهیه نمایید. تنها در این شرایط است که می توانید قانونا فعالیت کرده و ایمنی لازم را نیز داشته باشید. مطابق قوانین کشور ایران، برق معمولی منازل برای ماینینگ ممنوعیت دارد.

خنک کننده ها :

شاید بدانید که دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال دارای سر و صدای بالایی هستند، از طرف خیلی سریع به درجه حرارت بالا می رسند، بنابر این نیاز است یک دستگاه خنک کننده در کنار تجهیزات گذاشته شود تا هم کارامدی دستگاه بالا برود هم طول عمری بیشتر داشته باشد.

دستگاه‌ استخراج ارز دیجیتال (دستگاه ماینر)

قابل ذکر است که بدانید دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال همانند مثل گوشی‌های همراه در مدل و طرح های متفاوتی به بازار روانه شده است که هر کدام از این مدل ها با دیگری تفاوت های دارد که دراین جا به چند مدل از آن ها می پردازیم.

به طور معمول تولید کنندگان دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال را به شکل پیش فروش تهیه کرده و در بازار عرض می کنند. این دستگاه ها در سایت های رسمی مانند آمازون و ای بی به فروش می رسند. البته سایت های رسمی تولیدی دیگری نیز فروش دارند. درحال حاضر به جهت تحریم ها، خرید این دستگاه ها به صورت مستقیم از سایت های فروشگاهی اینترنتی ممکن نیست و بایستی از واسطه ها استفاده کرد.

این نکته را توجه داشته باشید که سخت افزار های استخراج ارز دیجیتال، در زمان های مختلف و با تعدادی محدود تولید می شوند. بنابراین توجه داشته باشید تا سودآوری لازم را هنگام خرید در نظر بگیرید.

مثلا دستگاه استخراج S9 مدل‌های متفاوتی دارد. اکنون مدل‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به بازار عرضه شده است که طبیعی است مدل ۲۰۱۸ قوی تر است.

دقت داشته باشید امروزه در بازار سخت افزارهای استخراج از کار افتاده را به جهت بی اطلاعی افراد، با قیمتهای گزافی در بازار به درخواست کنندگان می فروشند. لذا نیاز است اگر می خواهید وارد این صنعت شوید، قبل از هر اقدامی با مطالعه کامل انتخاب نمایید.

سایت ۲۰ پیمنت به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی شایسته داشته باشید.
برای خرید دستگاه استخراج ارز تنها قیمت و قدرت را مدنظر نداشته باشید. درحال حاضر دستگاه آی سیک (ASIC) بهترین دستگاه موجود است.

برای انتخاب یک دستگاه به این توجه کنید که پرکاربرد ترین دستگاه، دستگاهی است که میزان برق مصرفی آن کم و قدرت هش آن بالا باشد، به عبارتی بازگشت سرمایه آن سریع باشد.

از طرفی تعدادی سخت افزار ماینینگ در حال فعالیت است که سود دهی خوبی را نشان می دهد اما کیفیت چندانی ندارد و طول عمر آن کم است. در هنگام انتخاب از دستگاه هایی استفاده کنید که در بازار بارها امتحان شده و برند معتبری باشد.

برای استخراج ملزومات ذیل نیاز است:

سخت افزار استخراج یا ماینر – کابل های برق – کیف پول ارز دیجیتال – اینترنت پرسرعت یا ADSL – استخر استخراج (miningpool)

معرفی ماینرهای بازار

اکنون به معرفی چهار دستگاه پر مصرف استخراج ارز که درسال ۲۰۱۹ تولید شده است می پردازیم. نکته قابل تامل این است که این دستگاه ها به جهت کاربردی و انبوه بودن معرفی می شوند و صرفا میزان قدرت آنها مدنظر نیست.

سخت افزار انت ماینر اس ۹ جی – Bitmain Ant miner S9j

میزان قدرت دستگاه : ۱۴TH/S – هش بر ثانیه

میزان مصرف برق دستگاه : ۱۳۵۰W – وات

ماینر S9J سال های زیادی است که به بازار عرضه شده است، بدلیل کیفیت مناسب هنوز هم از پر کاربردترین و پر استفاده ترین دستگاه های استخراج در تمامی دنیا محسوب می شود. این دستگاه را شرکت بیت مین به تولید رسانده و میزان مصرف برقی معادل ۱۳۵۰ وات بوده و قدرتش چهارده تراهش است.

از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا اکنون شرکت BIT MAIN با تنوع بسیاری سخت افزارهای استخراج را روانه بازار کرده است که مدل J جدید ترین نوع تولید شده این شرکت است که مورد توجه کاربران بسیاری قرار گرفته است.

سخت افزار واتس‌ماینر ام ۱۰ – Whats miner M10

میزان قدرت دستگاه : ۳۳TH/S هش برثانیه

میزان مصرف برق دستگاه : ۲۱۰۰W وات

سخت افزار های واتس‌ماینر دارای قدرتی زیاد و قیمتی کم است که این دو گزینه می تواند هر استخراج کنند ه ای را به سوی خود جذب نماید. پیش از این، دستگاه مدل M3X از کارآمدترین و پرمصرف ترین دستگاه های استخراج به حساب می آمد. بخصوص درایران طرفداران بسیاری داشت. اما اکنون به جهت میزان برق مصرفی و سخت بالای شبکه، دیگر سود دهی چندانی نداشته است.

اما اکنون مدل جدید این دستگاه (M10) دارای قدرتی معادل سی و سه تراهش است و مانند مدل M3X دیگر مساله میزان مصرف برق زیاد را نداشته است. جهت قدرت ذکر شده میزان مصرف برق ۲۱۰۰ وات ایرادی محسوب نمی شود. از طرفی مدل S این نوع (M10S) نیز با پنجاه و پنج تراهش روانه بازار شده است. این دستگاه استخراج ارز دیجیتال در بازارهای بین المللی حدودا یک هزار و هفتصد دلار به فروش می رسد.

سخت افزار انت ماینر اس ۱۷ – Bitmain Antminer S17

میزان قدرت دستگاه : ۵۳TH/S هش برثانیه

میزان مصرف برق دستگاه : ۲۸۰۰W وات

دستگاه های انت ماینرمدل های اس ۱۷ S17-و تی ۱۷T17- اکنون از پر فروش ترین سخت افزارهای استخراج محسوب می شوند که شرکت بیت مین آنها را با قدرت تراهش بسیار زیاد و میزان مصرف برقی مناسب قدرت اعلام شده و البته با برگشت سرمایه در کوتاه ترین زمان تولید نموده است.

مدل های اس ۱۷ توانسته است توجه بسیاری از ماینرها را به خود جلب نماید. قدرت این دستگاه ها مابین ۵۲ الی ۷۲ هش تغییر می کند. مدل E دستگاه دیگری است که ۶۳ هش قدرت دارد.

سخت افزار Ebang Ebit E11++

میزان قدرت دستگاه : ۴۴TH/S هش برثانیه

میزان مصرف برق دستگاه : ۲۰۰۰W وات

شرکت ای بنگ (Ebang) در سال ۲۰۱۸ سخت افزار مدل Ebit E11+ را به بازار روانه کرد که قدرتش ۳۷ تراهش بود و توانست توجه ماینرها را به خود جلب نماید. مدل جدیدی از این سخت افزار یعنی Ebit E11++ با توانش ۴۴ هش و میزان برق مصرفی حدود دو هزار وات به یکی از قوی ترین دستگاه های استخراج ارز دیجیتال امروزی است. قیمت این دستگاه در سایت این شرکت تقریبا دو هزار دلار است.

سوال این که آیا می شود با ماینر بیت کوین، دیگر ارزها را هم استخراج کرد؟

بیشتر سیستم های استخراج روش و پروتکل رمزنگاری مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال بیت کوین دارای الگوریتم SHA-256 می باشد. پس هر دستگاهی که توانایی استخراج این الگوریتم را دارد می تواند هم برای بیت کوین و هم تمامی ارز های دیجیتالی که آن ها نیز از این الگوریتم پشتیبانی می کنند، استفاده شود.

قابل ذکر است که هر دستگاه استخراج در حال ماین کردن می تواند تنها یک ارز دیجیتال را بررسی و استخراج نماید. یعنی نمی توان هم بیت کوین و هم یک ارز دیگر را به طور هم زمان و با یک دستگاه استخراج نمود. اگر بیش از یک ارز مورد توجه است پس به بیش از یک دستگاه ماینینگ نیاز خواهید داشت.
چگونه می توان میزان سود دهی دستگاه را محاسبه کرد؟

هر ماینری می تواند با استفاده از ماشین حساب آنلاین استخراج بر حسب قدرت دستگاهش، میزان سود خود را براساس میزان برقی که مصرف می شود محاسبه نماید. البته بایستی ابتدا به این موضوع آگاه باشید که مبلغ مصرفی برق را درست محاسبه کرده اید. زیرا سود دهی دستگاه به میزان زیادی به این عدد بستگی دارد.

به عنوان نمونه برق صنعتی برای هر کیلو وات قیمتی حدود یکصد تومان دارد. درحالی که برق منازل تقریبا سیصد تومان است. حال اگر دستگاهی مانند S9 داشته باشید که حدود ۱۴ هش توانش است و مصرف برقش تقریبا ۱۳۵۰ وات، بر اساس همین داده ها می توانید در ماشین حساب آنلاین استخراج، سود دهی سخت افراز استخراج را بدست آورید.


موارد مهم در سوددهی ماینینگ

موارد مهم در سوددهی ماینینگ
سختی استخراج ارز

سختی استخراج ارز گزینه ای است که در سیستم استخراج ارزهای دیجیتال (به عنوان نمونه بیت کوین) ایجاد شده است تا بصورت تکراری در هر ۱۰ دقیقه ای بلاک ساخته شود. این بدان دلیل است که استخراج کنندگان با توجه به قدرت و توان دستگاه هایشان قادر نباشند در یک مرحله بلاک هایی نو را به سرعت تولید نمایند. بنابر این با زیاد شدن قدرت دستگاه های استخراج، میزان سختی آن ها نیز بالاتر می رود.
قیمت مصرفی برق

همانگونه که پیش تر نیز گفته شد یکی از گزینه هایی که در میزان سود دهی استخراج ارز موثر است، میزان و هزینه های مصرفی برق است. بنابر این بایستی بتوانید این هزینه ها را محاسبه کرده و میزان برگشت سود و سرمایه را بدست آورید. در شرایطی که تعرفه مصرف برق بالا باشد، از طرفی با توجه به سختی استخراج، قیمت ارز کم شود، زیان هنگفتی به ماینر وارد می شود.
قیمت ارز دیجیتال

یکی دیگر از عوامل موثر در سود آوری ماینر، قیمت آنی ارز دیجیتال در بازار بین المللی است. به عنوان مثال درسال ۲۰۱۸ بیت کوین به ارزش حدود سه هزار دلار رسید. در آن زمان اکثر استخراج کنندگان دستگاه های خود را خاموش نمودند زیرا استخراج مقرون به صرفه نبود.
زمان شروع استخراج

اکنون بعد از خرید دستگاه مناسب و سنجش همه جوانب آن و انتخاب نمودن کیف پولی مناسب، با ارزش ترین کار در این پروسه شروع می شود و می بایست به استخر استخراج بپیوندید. که این لازمه استخراج هر نوع ارز دیجیتالی است.

این استخر فضایی غیر واقعی است که ماینر ها یا استخراج‌کننده ها، قدرت پردازش هایشان را با یکدیگر جمع نموده و همگی جهت استخراج بلاک فعالیت می کنند. با این کار ماینر ها طبق قدرت پردازش خود سود لازم را خواهند داشت.

برای استخراج یک بلاک شما حتما نیاز به ملحق شدن به استخر دارید و بدون آن کار شما سودی نخواهد داشت. تنها فارم ماینینگ قوی به شکل جدا و مستقل عمل می کنند.
استخراج ابری چیست؟

در این نوع استخراج شما نیازی به خرید دستگاه ماینینگ ندارید.

استخراج ابری یا cloud mining به این شکل انجام می گیرد که شما اقدام به اجازه سخت افزار شرکت های ارائه دهنده خدمات ماینیگ می کنید. به این صورت شما باید هزینه نگه داری و خدمات به آن شرکت پرداخت کرده و از خدمات ماینینگ آنها بهره مند شوید.

مزیت این روش این است که شما بدون تهیه تجهیزات پر هزینه ماینینگ افدام به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود می کنید. برای این روش استخراج شما به سیستم کامپیوتر یا تلفن همراه نیاز خواهید داشت.

مزیت های استفاده از کلود ماینینگ یا استخراج ابری این است که نیازی به محل برای دستگاه استخراج نخواهید داشت. هزینه ای برای برق مصرفی در محل خود ندارید. تجهیزات گران قیمت حذف شده اند و با سرمایه کمتر می توانید اقدام به ماینینگ کنید. همچنین خنک کردن دستگاه ها کار پر هزینه و سختی می باشد که در این روش شما نیازی به انجام آن ندارید.

معایب استخراج ابری این است که میزان استخراج مشخصو واضح نیست و دلیل آن وجود واسطه یا شرکت های ارائه دهنده خدمات در این میان است. دیگر عیب استخراج ابری می تواند این باشد که احتمال کلاه برداری در آن بالاتر می رود. سود در این روش مسلما کم تر می باشد چون باید هزینه های خدمات را به شرکت ارائه دهنده آن بپردازید.

وجود واسطه خطر کلاه برداری یا کم تر نشان دادن سود شما را افزایش می دهد. شفافیت و کنترل در این گونه استخراج وجود ندارد.

در ایران استخراج بیت کوین و هر ارز دیگر به صورت قانونی شکل گرفته است ولی برای انجام آن حتما مجوز وزارت صنعت و معدن مورد نیاز خواهد بود. هر گونه استخراج بدون مجوز و نظارت وزارت صنعت و معدن غیر مجاز و غیر قانونی تلقی شده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

تمامی این توضیحات استخراج ارز دیجیتال درکشور ایران قانون مند و صنعتی است. البته بایستی برای فعالیت در این زمینه از وزارت صنعت و معدن مجوزها گرفته شود. چنانچه بدون مجوز شروع به فعالیت نمایید اداره برق قادر است از ادامه فعالیت شما جلوگیری کرده برق را قطع نماید و یا پلیس می تواند دستگاه های شما را ضبط نماید.
نکات مهم حین تهیه دستگاه استخراج

اول: اولین کاری لازم است انجام شود این است که بدانید، دستگاهی که قصد خرید دارید برای استخراج ارز دیجیتال (مثلا بیت کوین) کاملا مناسب است. نشانه گذاری که این دستگاه های استخـراج ارز دیجیتال می توانند شناسایـی کنند، SHA-256 است و تنها دستگاه هایی که با این نشانه گذاری می توانند استخراج کنند دستگاه هایی همچون بیت کوین، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال جایگزین هستند که از همین تابع مطابعت دارند.

دوم: دومین قدم بدست آوردن مشخصاتی در خصوص میزان هش ریت یا قدرت پردازش دستگاه استخراج ارز دیجیتالی، کسب نمایید. دقت داشته باشید که میزان سود دهی دستگاهی که قصد دارید تهیه کنید ارتباط مستقیمی با میزان قدرت هش سخت افزارتان دارد و هر چه قدرت هش بالاتر باشد سود دهی بیشتری نیز از دستگاه خواهید داشت.

سوم: سپس لازم است مقدار برقی که دستگاه مصرف می کند را ارزیابی نمایید. به جهت آنکه ممکن است براساس تعرفه برق محل زندگی شما، میزان هزینه برق بسیار بالا باشد و انجام پروسه استخراج ارز برایتان حاصلی جز ضرر و زیان نداشته باشد.

چهارم: همان طور که می دانید نیاز است جهت برای آغاز هر کسب و کاری سرمایه ای هر چند اندک را در نظر بگیرید. راه اندازی کسب و کار استخراج ارز دیجیتال نیز از همین سازو کار پیروی می نماید. توجه کنید که هنگام خرید دستگاه ماینر خود قیمتها را کاملا بررسی کرده و با بررسی تمامی جوانب و تحقیق از مراکز معتبر، خریدی مطمئن از فروشنده ای منصف داشته باشید. وجه تمایز و تفاوت قیمت این دستگاه ها در نوع برند دستگاه (کمپانی سازنده)، قدرت آنها، مقدار مصرف برق و امکانات دیگری است که به همراه دستگاه ارائه می شود. و به خاطر داشته باشید که برای استخراج هزینه های دیگری همچون تجهیزات مربوط به برق و اینترنت هم دارید.

پنجم: این نکته را به یاد داشته باشید که هنگام خرید دستگاه می توانید میزان مصرف برق و یا قدرت دستگاه را در زمان اندکی محاسبه نموده و این کار باعث می شود بتوانید تصمیم گیری بهتری در انتخاب خود داشته باشید که به طبع سود دهی بهتری برای شما خواهد داشت.

برای این کار می توانید از ماشین حساب آنلاین استخراج mining calculator بهره گیرید. تنها با وارد نمودن عددهای مربوط به هش و مبلغ برق، در ماشین حساب مذکور بازگشت سرمایه دستگاه خود را محاسبه نمایید.

ششم: قبلا نیز به آن اشاره شد که از عوامل موثر در قیمت ماینر، اسم برندی که آنرا تولید نموده است، می باشد. از مهمترین برندهای تولید کننده ماینر می توان به کمپانی های کنان، اینوسیلیکون، بیت مین و میکروبیتی اشاره نمود که هر یک، مدل های بسیاری را به بازار عرضه نموده اند.

هفتم: در زمان خرید ماینرها لازم است به این نکته توجه کنید که ابعاد و اندازه دستگاه ها چگونه هستند. عدم دقت به این نکته ممکن است در زمانی که تصمیم دارید چندین دستگاه را جهت استخراج کنار یکدیگر قرار دهید، برایتان ایجاد دردسر نماید.

جمع بندی:

۲۰ پیمنت در این مقاله سعی داشت تا اطلاعات لازم در خصوص صنعت ماینیگ را در اختیارتان بگذارد تا با انتخابی صحیح بتوانید کسب و کاری موفق و رو به رشد را راه اندازی نمایید. در کنار اطلاعاتی که ارائه شد نیاز است در خصوص نحوه استفاده از دستگاه استخراج نیز مطالبی را مطالعه نموده و با ایجاد تجربه های ارزشمند از طریق آزمایش، راهکارهای مناسب را پیدا نموده و حرفه ای عمل نمایید. به یاد داشته باشید برای ورود به این صنعت لازم است با دریافت اطلاعات کامل شروع کنید.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.