کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

مشاغل صنعت و صنایع ایران
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

حکاکی روی چرم

منتشره شده در شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم هنری است فاخر و ماندگار . با این هنر قادرید نقوش زیبایی روی چرم طبیعی ایجاد کنید که میتواند در قالب یک تابلوی زیبا یا یک کیف، کفش و حتی جعبه جواهرات، سالها زیبایی و اصالت خود را حفظ کند .یک اثر هنری روی یک ماده طبیعی و ماندگار ( مانند چرم )در صورت نگهداری اصولی ، میتواند حتی در اختیار نسل بعدی یک خانواده قرار بگیرد .حکاکی روی چرم کمی به قلم زنی روی مس شباهت دارد و حتی برخی از قلمهای قلم زنی روی مس برای حکاکی روی چرم نیز قابل استفاده است .

حکاکی هنری است که دست و خلاقیت و حس زیبایی شناسی در کنار هم قرار میگیرند تا یک اثر خاص و زیبا را بیافرینند.می توانید تابلو های زیبا با هنر حکاکی روی چرم داشته باشید.با کمی خلاقیت میتوانید کارهای زیبایی ارائه دهید. مثلا پس از حکاکی با خالی کردن زمینه، یک اثر حکاکی مشبک به دست می آید:حکاکی مشبک که برای تزیین کیف روی بدنه اصلی دوخته میشود.

  • چرم مخصوص حاکی :

حکاکی چرم، بر روی چرم خام یعنی چرم دباغی شده ی رنگ نشده که اصطلاحا مرحله فینیشینگ روی آن انجام نشده باشد ،قابل انجام است.

  • چرم طبیعی :

بهترین نوع چرم خام، چرمی است که با مواد گیاهی دباغی شده باشد که به آن چرم گیاهی(FULL VEG. LEATHER)گفته میشود. این نوع چرم رطوبت را به خوبی جذب کرده و قابلیت چکش خوری و شکل پذیری بسیار خوبی دارد .مخصوصا در حکاکی که برای کیف و کفش انجام میشود به دلیل درجه انعطاف پذیری بالاتر، بهتر است از چرم گیاهی استفاده شود.

  • چرم صنعتی :

نوع دیگر چرم خام، چرم خام صنعتی است که با مواد معدنی و شیمیایی دباغی شده و اصطلاحا به آن چرم زیره نیز گفته میشود. که البته هر دو نوع این چرمها بسته به تولید کننده، کیفیت های متفاوتی دارند. این چرم کمی خشک تر است و قابلیت چکش خوری کمتری دارد ولی با این حال بسیاری از استادان حکاکی در ایران با همین چرم آثار بسیار زیبایی خلق کرده اند.پس از انجام حکاکی،روی کار را با رنگ مخصوص چرم خام رنگ کرده و یا حتی با رنگهای اکریلیک رنگ آمیزی می کنیم.سپس با رزین مخصوص چرم وحتی برخی مواد ضد آب کننده چرم ، کار را پولیش میکنیم تا دوام و استحکام بهتری داشته باشد.البته در برخی موارد که چرم کیفیت و یکدستی مطلوبی داشته باشد میتوان کار را رنگ نکرده و صرفا آنرا پولیش کنیم.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *