کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

مشاغل صنعت و صنایع ایران
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

جاهای دیدنی یزد

منتشره شده در پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸

جاهای دیدنی یزد

  • مسجد جامع یزد: این بنای زیبا دوتا مناره داره و دیدن کاشی کاری های قشنگش خیلی با ارزش.سال ۱۳۴۰ مرمتش کردن.همه جای مسجد الگو و خطاطی ای رنگارنگ هست.روی دیوارای مسجد نماد چلیپا و گردونه خورشید و الگو اسمای مقدس هست که همش کنار هم تکرار شدن.بهترین نمونه قنات در این مسجد هست که ثبت یونسکو شده.

  • کاروانسرای زین‌الدین:تنها کاروانسرای مدور ایرانی.قبلا محل تفنگچیان و نگهبانان بوده و الان با همون معماری تبدیل به هتل گردشگری شده.۴۰۰ سال قدمت داره.و شاه عباس دستور داده بسازنش.دوطبقه است وار آجر خشتی درست شده.

  • زورخانه صاحب ‌الزمان یزد:قبلا آب انبار بوده و الان کاراییش تغییر کرده و شده زورخونه.ضرب و نواش را استاد مرشد انجام میده.حتی خانمهام میتونن واسه دیدن حرکات ورزشی به این زورخونه برن.
  • آتشکده ورهرام: محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی و محل نیایش زرتشتیان.این آتیش ۱۵۰۰ سال خاموش نشده.آتیش توی ظرف بزرگ برنزی و توی یه محفظه شیشه ایی. آتش ورهرام یا آتش بهرام مسئولی دارد که باید از آن نگهداری کند و آن را روشن نگاه دارد.این مسئول با نام هیربد شناخته می شود و باید نقاب مخصوصی به نام پدام که از تماس نفس او با آتش پاک جلوگیری می کند را بر صورت بزند.
  • آب انبار شش بادگیر:دوتا ورودی داره،شش تا بادگیر و یه مخزن بزرگ به حجم دوهزار متر مکعب.سه تا بادگیرش از اول بوده و سه تا دیگش بعدا اضافه شده.سه تا بادگیر قدیمی با سه تا جدیدا فرق دارن.شکل بادگیرا به شکل ۸ وجهی.
  • یخچال خشتی میبد:نمونه یخچال گذشتست که هیچ تکنولوژی نداره.جایی که از شدت تابش خورشید زمین گرم میشه یه حوضچه هست که تامیین کننده مهم این کالای قدیمی.از نوع یخچالا گنبد داره.برای ساخت و تولید یخ.قسمتای داخل یخچال سه بخش هست بنام دیوار سایه انداز، حوضچه تولید یخ، و مخزن.مصالح این بنا خشت و گل چون مانع ورود گرما میشه.این یخچال مال دوره قاجار شایدم صفویه و بزرگترین یخچال توی نو خودشه.


مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر:۱۰ قرن قدمت داره.بیش از ۷۰۰ سال پیش محل تدریس بودهو بحث و گفتگو اونجا انجام میشده.میگن نام زندان اسکندر در نتیجه ی آمدن گروهی از تبعیدیان اسکندر مقدونی به یزد به وجود آمد و البته عوامل دیگری همچون ویژگی های اقلیمی، دور افتادگی یزد از مراکز بزرگ و پر رفت و آمد در گذشته بر شهرت بیشتر این نام افزوده اند.سال ۱۳۴ جز آثار ملی شد.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.