کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

تکه دوزی چیست؟

منتشره شده در سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸

تکه دوزی چیست؟

این هنر در ایران به نام‌های مختلفی شناخته می‌شود از جمله خاتم دوزی، لندره دوزی و گاهی هم با عنوان تکه دوزی از آن یاد می‌شود. می‌توان گفت تکه‌ دوزی وسیله تزیینی کوچکی است که در سطح دیگری به کار برده می‌شود. تکه دوزی با انواع پارچه‌ها خیلی رایج است ولی مواد دیگری هم می‌توان به کار برد. به عنوان مثال، برای سرامیک به صورت تکه جداگانه‌ای از سفال است که به کار اولی و با هدف تزیین آن اضافه می‌شود. برای این کار پارچه نخی یا کتون و همچنین پارچه‌های مبلی یا پرده‌ای ضخیم مناسب هستند. بهترین جنس پارچه برای این کار نخی می‌باشد.

اصول اولیه دوخت

درواقع تکه دوزی نوعی دوخت است که این دوخت معمولا به دوخت قطعات ریز و درشت و رنگارنگ پارچه‌های مختلف به یکدیگر اطلاق می‌شود. این قطعات معمولا از انواع پارچه‌های: ساده، گلدار، چهارخانه، محرماتی، و خالدار تهیه می‌شود و نام چهل تکه نیز به معنای استفاده از تکه‌های مختلف در تعداد زیاد بر روی این هنر دستی نهاده شده است، تکه‌های پارچه عموما به شکل: مربع، مثلث ریز و درشت و لوزی بریده و از پشت با کوک به یکدیگر وصل می‌شوند و سپس به وسیله دوخت‌های ریز به هم دوخته و محکم می‌گردند.

یک شغل خانگی ایجاد کنید

لازم به ذکر است که انجام این هنر علاوه بر اینکه می‌تواند منزل شما را به شیوه‌ای هنرمندانه تزیین کند می‌تواند به عنوان یک شغل خانگی هم برای شما ایجاد درآمد کند. حتی در صورت حرفه‌ای شدن در این کار می‌توانید برای آموزش دادن آن هنر آموز جذب کنید. تکه دوزی در بیشتر لوازم منزل کاربرد دارد، از لوازم آشپزخانه گرفته تا سرویس خواب و رومبلی و … لوازمی هستند که در هر خانه‌ای به آن نیاز است؛ پس اگر کمی با خیاطی آشنایی دارید، به این شغل خانگی جدی‌تر فکر کنید.

لوازمی که نیاز دارید

علاقه و تجربه عملی در خیاطی دو مقدمه مهم برای موفقیت شما در این کار است. اگر پیش از اینکه به این شغل به صورت جدی فکر کنید، تجربه خیاطی حتی به صورت تفریحی داشته باشد، قطعا زودتر به نتیجه می‌رسید. ابزار و لوازم کار هم خیلی پیچیده نیست. قطعا یک چرخ خیاطی حرفه‌ای و چرخ سردوزی و پارچه و نخ، طرح و الگو ابزارهای اصلی شما هستند. البته برای لوازمی مثل دم‌کنی به پشم شیشه هم احتیاج دارید. نوار کتان و کنفی و بقیه وسایل زینتی هم بسته به نوع کار شما متفاوت هستند.

صبور و دقیق باشید

موفقیت در کارهای چهل‌ تکه‌ دوزی و کلا خیاطی رابطه مستقیمی با علاقه شما به این کار دارند. در خیاطی ظریف‌ کاری و تمیز کار کردن خیلی مهم است؛ بنابراین به تمرکز، حوصله و دقت زیادی نیازمند است. در این کار باید بدانید مشتری الان در بازار دنبال چه کالایی است و مطابق با ذائقه او پیش بروید. علاوه بر این مدام باید به فکر ایده‌های نو و خلاقیت در کار باشید. برای این کار می‌توانید از مدل‌ها و طرح و رنگ‌های خارجی هم استفاده کنید.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *