کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت و صنایع
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

تجهیزات حفاظت فردی

منتشره شده در شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸

تجهیزات حفاظت فردی

PPE مخفف عبارت Personal protective equipment به معنای تجهیزات حفاظت فردی برای فراهم کردن سلامتی در برابر خطرات احتمالی هستند. اکثر کارفرمایان ، به فراهم نمودن تجهیزات حفاظت فردی یا همان PPE در محل کار خود ، آگاه هستند اما آیا آن قدری که باید به این مسئله بسیار مهم توجه کنند توجه می کنند؟ آن ها فراهم کردن لباس و وسایل ایمنی برای محافظت از کارکنانشان در مواقع کار و فعالیت های پر خطر را امری ضروری و مهم می دانند. مثلا تهیه لباس کار ایمنی مناسب برای پیشگیری از خطر های احتمالی مانند سوختگی. حال با این وجود سرپرستان کار چه راه کار هایی را هنگام مواجه با مسئله لباس ایمنی در نظر می گیرند؟ فرض کنید کارگر یا کارمندی در یک محیط پر خطر مجبور به فعالیت است. این فرد طبیعتا احساس امنیت ندارد و تمام فکر و تمرکزش مشغول به این مسئه است در نتیجه این فرد نمی تواند فعالیت خود را به خوبی انجام دهد و بازدهی خوی داشته باشد. وجود لباس و تجهیزات ایمنی (PPE) برای غلبه بر خطرات احتمالی موثر است اما آیا این موضوع در جهت راحتی و آسایش و بازدهی آن ها کمکی می کند؟ مثلا کارکنان در یک محیط گرم فعالیت می کنند آیا لباسی که از جنس پارچه است قابل تنفس است ، الیاف طبیعی دارد؟ آیا لباس بزرگ کارکنان مانع فعالیت آن ها نمی شود؟ زمانی که کارفرمایان بخواهند تجهیزات ایمنی برای کارکنان خود خریداری کنند به مسائلی چون بازدهی ، عملکرد و ارزش آن توجه می کنند و بهترین جنس را انتخاب می کنند. می بایست شرایط محیط کار کارکنان کاملا رضایت بخش باشد و در کمال آرامش فعالیت خود را انجام دهند و در هنگام انجامکار خطرناک ، احساس امنیت کامل کنند. کارکنانی که برایشان لباس و تجهیزات ایمنی (PPE) مناسب فراهم شود انگیزه بیشتری برای کار دارند و این امر در حفظ کارکنان بسیار موثر است. خطرات زیادی در محیط کار وجود دارد که مربوط به برق ، آتش سوزی ، مواد شیمیایی و دستگاه ها و ماشین آلات پر خطر می باشند که هر کدام از این موارد می توانند منجر به از دست دادن اندام ها و حتی مرگ شوند. خطراتی هم هستند که همان موقع خود را نشان نمی دهند به عبارتی دیگر پنهان هستند. مانند خطراتی که باعث بروز مشکلاتی برای پوست ، شنوایی و مشکلات تنفسی شوند.

خطرات شامل چه چیز هایی می شوند؟

منشع خطر ، حد و اندازه خطر اهمیت بالایی دارد. مثلا اگر خطر مربوط به خطری است که فردی در محیط با درجه هوای بالا کار می کند ، باید بدانیم دما چه میزان است و چه مدت زمانی فرد در آن محل فعالیت کرده است.

چه کسانی دچار آسیب جدی می شوند؟

هر فردی که در حال انجام فعالیت باشد می تواند در معرض خطر و آسیب باشد. فردی که وظیفه دارد به بررسی خطر بپردازد ، باید بداند چه افرادی در معرض خطر هستند. آیا مسئله هست که باعث شود فرد را تحت تاثیر خودش قرار دهد یا نه. مثلا فردی که آسم دارد آسیب پذیر تر است تا فردی که مبتلا به آن نیست.

چه نطارت هایی در محل کار انجام می شود؟

کنترل ها می توانند به صورت سنتی مانند لباس های محافظتی و دستکش ها پس از ارزیابی و آزمایش یک فرد انجام شود و یا با در نظر گرفتن روش های کنترلی دیگر و استفاده از تکنولوژی ها این کار را انجام داد. هیچ چیزی در محل کار ثابت نمی مانند ، پس باید هر چند وقت یک بار بررسی شوند. به این منظور تولید کنندگان تجهیزات ایمنی برگه هایی تحت نام MSDS مهیا می کنند که وضعیت محل کار به روز شوند. به طور کلی محیط کار شامل :

کارکنان به عنوان افراد حاضر

تجهیزات کار که شامل لوازم و ابزار های کار می شوند.

محل کار که شامل ویژگی هایی چون نور ، دما و موارد دیگر می شود.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *