...
کاربر مهمان، خوش آمدید.  ورود به پنل کاربریثبت نام

مشاغل صنعت و صنایع ایران

پورتال ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته

صنعت
به پورتال تخصصی و حرفه ای ثبت و تبادل اطلاعات صنایع ایران و مشاغل وابسته خوش آمدید
شما هم به جامعه بزرگ صنعت و صنایع ایران بپیوندید...

امضای هشت سند همکاری در اجلاس مشترک ایران و آذربایجان

منتشره شده در پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶

امضای هشت سند همکاری در اجلاس مشترک ایران و آذربایجان

دوازدهمین اجلاس مشترک ایران و آذربایجان، با امضای هشت سند همکاری توسط وزرای اقتصاد دو کشور، به کار خود پایان داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌ رسانی و خبری صنایع ایران، دوازدهمین اجلاس مشترک ایران و آذربایجان روز گذشته (سه شنبه) در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز شد و امروز با امضای اسناد همکاری به کار خود پایان داد.

وزیران اقتصاد ایران و جمهوری آذربایجان در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، هشت سند همکاری امضا کردند که مهمترین آن به سوآپ نفتی و پروژه ریلی رشت ـ آستارا اختصاص دارد.

«مسعود کرباسیان» پیش از امضای این اسناد گفت: مذاکرات در این دو روز به خوبی پیش رفت و یادداشت تفاهمی در ۲۶ صفحه نهایی شد؛ مذاکرات خوبی درباره معاوضه نفتی (سوآپ) و مسائل بهداشتی انجام شده است.

*** امضای هشت سند توافق آماده شده در سفر آتی رئیس جمهوری ایران به باکو

وی افزود: هشت سند توافق آماده شده که علاوه بر سند کمیسیون مشترک، در سفر آتی رئیس جمهوری ایران به باکو امضا و مبادله می‌شود.

در ادامه این نشست «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان ضمن تشکر از مهمان نوازی طرف ایرانی گفت: در این سفر دو روزه شاهد بودیم که رئیسان جمهوری دو کشور خواستار تعمیق روابط با یکدیگر هستند و خوشبختانه در این سفر همه ملاقات انجام شده، سودمند بود و توافقات لازم انجام گرفت البته مسائل استراتژیک نیز جای خود را پیدا می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه اسناد درنظر گرفته شده همزمان با سفر حجت الاسلام حسن روحانی به آذربایجان محقق می‌شود، گفت: زحمات زیادی برای پروتکل امضا شده کشیدیم و مقرر شد در ماه می میلادی (خرداد و اردیبهشت) طی مراسم مشترکی اجرایی می‌شود.

*** توافق نهایی راه آهن رشت ـ آستارا و مساله نفت

«محمد خزاعی» رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست گفت: راه آهن رشت ـ آستارا و مساله نفت ۲ حوزه مهمی بود که مدت‌ها مورد بحث ایران و جمهوری آذربایجان بود و برای توسعه روابط آنها و منطقه اهمیت زیادی داشت که در این اجلاس به توافق نهایی رسیدیم.

به گفته وی همچنین همکاری‌های خوبی در رابطه با صنعت خودرو، امور تجاری، فرهنگی و… با توافق کامل میان دو کشور صورت گرفت.

همچنین در ادامه «سعید محمدزاده» مدیرعامل راه آهن گفت: توسعه حمل و نقل ریلی برای دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و کار اجرایی راه آهن رشت آستارا در حال جریان است و در این اجلاس به توافقات زیادی رسیدیم.

«امیرحسین زمانی نیا» معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز در این نشست گفت: درباره همکاری‌های نفتی در دریای خزر دو هیات جلسات متعددی داشتند و رویکرد مثبت و سازنده‌ای در این زمینه وجود داشت.

وی تاکید کرد: اهمیت این تفاهم مقدماتی این موضوع به موضوع حاکمیت مربوط می‌شود و این همکاری اقتصادی در غیاب تهدید حدود دریای خزر مهم است.

زمانی نیا گفت: تفاهم ما مقدماتی بوده و امیدواریم در باکو نهایی شود.

*** تعمیق روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان

طرف‌های آذربایجانی نیز در ادامه این نشست سخنانی را بیان کردند که همه نشان از تعمیق روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همچنین نبود هیچ محدودیتی برای گسترش روابط، وجود اعتماد متقابل و اراده سیاسی برای کار روی طرح‌های جدی‌تر داشت.

همچنین مقامات جمهوری آذربایجان اعلام کردند که در ۲ ماه اخیر ۷۰۰ واگن باری در آستارای جمهوری آذربایجان تخلیه و برای گسترش آن به یک هزار واگن در ماه و سپس سه هزار واگن برنامه ریزی‌های لازم انجام شده است.

گفتنی است دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صبح روز گذشته (سه شنبه) با حضور کارشناسان اقتصادی دو کشور در وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز به کار کرد.

پیشتر قرار بود در نخستین ماه میلادی امسال کمیسیون مشترک دو کشور در شهر آستارای ایران برگزار شود که این اجلاس به تعویق افتاد.

قرار بود در جریان این کمیسیون، مراسم افتتاح راه‌آهن آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان که بخشی از کریدور ارتباطی شمال به جنوب است، برگزار شود.

مسعود کرباسیان روز گذشته اعلام کرده که کمیته اقتصادی، تجاری، بانکی، کمیته حمل و نقل و ارتباطات، کمیته انرژی، آب و محیط زیست، کشاورزی، علمی و تحقیقات چهار کمیته‌ای است که در جریان برگزاری این اجلاس، تشکیل می‌شود و سند سرمایه‌گذاری مشترک راه آهن رشت – آستارا به میزان ۵۰۰ میلیون دلار برای هر یک از طرفین امضا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری قرار است اوایل فرودین ماه امسال به جمهوری آذربایجان و ترکمنستان سفر کند.

مشاغل صنعتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.